All On Four Tekniği Nedir?

All-on 4 sabit protez cerrahi bir operasyondur. Aynı gün içerisinde sabit tam çene protetik restorasyonun 4-6 implant üzerine yapıldığı bir teknik olarak açıklanabilir. Hasta memnuniyeti sağlama konusunda ileri düzey bir tekniktir.

Estetik açıdan, tat açısından, konuşma ve fonksiyon açısından faydalı olan bir işlemdir. Ağız ve diş sağlığının insanların yaşam kalitesi için önemi büyüktür. Bu kapsamda da birçok kişi diş sağlığı için önemli olan tedavilerden yararlanıyor.

Özellikle protez planlamaları kapsamında uygulanan ağız ve diş tedavileri hastaların memnuniyetini artırma konusunda önemli bir rol oynuyor.

Diş kaybı durumunda insanların aklına ilk gelen tedavi genel olarak implant oluyor. Ancak hem uzun süren hem de maliyetleri yüksek olabilen bir tedavi olduğundan farklı alternatifler de ön plana çıkıyor.

Bu alternatiflerden birisi olarak all on four tekniği tedavisi örnek gösterilebilir. Hiç dişi olmayan hastalar için uygulanan hem hızlı hem de başarılı bir tedavi yöntemi olması ile ön plana çıkar.

All-On-4 Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Tedavi için kullanılan mekanizma geleneksel implant tedavisi ile aynıdır. Yani günümüzde uygulanan standart implant tedavisindeki titanyum vida mekanizması ile işlem gerçekleştirilir. Bu tedavi ile standart implant tedavisi arasında yer alan en önemli farkların başında ise ağız içinde konumlandırma şekilleri gelir.

Normal prosedürde hiç diş olmayan bir çeneye 8 ila 10 implant kullanımı yapılır. Yeni bir teknik olan All-on 4 ise 4 implant kullanarak tedavi sağlayabilmesi ile ön plana çıkar.

Tedavi kapsamında kullanılacak olan implantlar iki ayrı yere yerleştirilir. 2 adet implant çene kemiğinin arka kısmına konumlandırılıyor. Diğer iki implant ise ön kısımda kullanılır ve kemiğin en kalın olduğu bölgeye yerleştirilir. Ön ve arka implantların yerleştirilme açısı da birbirinden farklıdır.

Genel olarak öndeki implantlarda 90 derecelik açı kullanılırken arkadaki ikisi için 45 derecelik açı söz konusudur. İmplantlar öne ve arkaya belirtilen açıyla yerleştirildikten sonra ise üzerlerine kronların yerleştirilmesi sağlanır.

Tedavi öncesinde hastalardan ölçü alınır. Bu ölçüler doğrultusunda da geçici protezlerin hazırlanması sağlanır. Aynı zamanda hastada çekilmesi gereken dişler olması halinde lokal anestezi altında bu dişler çekilir. Ardından da implantlar yerleştirilir. Geçici protezler, yerleştirilen implantlara takılır. 3 aylık sürenin ardından ise kalıcı protezlerin takılması sağlanarak tedavi gerçekleştirilir.

All-On-4 Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Tedavinin birçok avantajı bulunuyor. Standart implant tedavilerine göre yeni bir tedavi olması ile daha fazla ön plana çıkıyor. Günümüzde birçok kişi tarafından tercih edilen ve diş hekimleri tarafından da önerilen bir uygulamadır.

En önemli avantajlarından bir tanesi kişinin sağlıklı bir ağız ve diş görüntüsüne kısa sürede sahip olmasıdır. Tedavi süreci kısa bir süre içerisinde tamamlanır. Aynı zamanda standart implant uygulamasına göre daha uygun maliyetli olması ile de ön plana çıkar.

Dişleri hiç olmayan ya da dişsiz kalma ihtimali olan kişiler için ideal bir uygulamadır. All-on 4 sabit protez tedavisi anatomik yapının zarar görmesini engelleyen bir tedavi olması ile de kişiye avantaj sağlar. Bütün bunların yanı sıra uzun ömürlü bir tedavi olması ile de son derece yararlıdır. Alt çenede 10 yıl üst çenede ise 5 yıl kadar uzun bir süre dayanabilir. Tabi ki ağız ve diş sağlığına dikkat etmek bu konuda önemlidir.

İmplant Tedavisinin Özellikleri Nelerdir?

İmplant tedavisinin birçok özelliği bulunuyor. All-on Four olarak adlandırılan bu tedavinin genel özellikleri şu şekilde gösterilebilir:

  • İleri cerrahi işlem yapılmasına gerek yoktur. Yani kemik ilavesi, sinüs yükseltme ve benzeri ek işlemler gerekmez.
  • Tam diş protezlerine göre farklı bir dizayna sahiptir.
  • Kişiye özel olarak planlama yapılır.
  • Hastaların hiç dişi olmaması durumunda tek bir cerrahi işlem ile aynı gün içerisinde sabit diş protezi yapılabiliyor.
  • Uygulama için gereken seans sayısı fazla değildir.
  • Kolay bir şekilde temizlenebilir ve bakım yapılabilir.
  • Kişinin hareketli diş protezi kullanamaması durumunda ideal bir seçenek olarak ön plana çıkar.

Genel olarak All-on 4 sabit protez tedavisinin sahip olduğu özellikler bu şekildedir. Özellikleri ele alındığında hem faydalı hem de kullanışlı bir yöntem olarak ön plana çıkıyor. Bu doğrultuda da günümüzde ağız ve diş alanında oldukça fazla tercih ediliyor.

All On Four İmplant Tekniği Kimlere Uygulanabilir?

Tedavi birçok kişi için uygundur. Genel olarak ele alındığında tam dişsiz hastalar için uygun olan bir tekniktir. Ancak bu kişilerin yeterli kemik hacmine sahip olması gerekiyor. Bununla birlikte dental implant ameliyatı için herhangi bir sağlık engeli de olmamalıdır. Belirtilen özelliklere sahip olan herkes için All-on Four tedavisinin uygulanması mümkündür.

Tedavinin Aşamaları Nelerdir?

Tedavi kapsamında ilk olarak kişinin muayene edilmesi gerekir. Klinik ve radyolojik muayene işlemleri gerçekleştirilir. BT ile ölçüm gerçekleştirilir ve hastaya göre özel planlama sağlanır. Daha sonra hastaya iki öne iki arkaya olacak şekilde 4 implant yerleştirilir. Bunun üzerine de geçici diş protezi takılır. 3 aylık sürenin geçmesinin ardından ise kalıcı protez takılarak tedavi tamamlanır.

Tedavi Sonrası Ağrım Olacak Mı?

İşlem sonrasında hastada ağrı olması çok normal bir durumdur. Aynı zamanda şişlik meydana gelmesi de doğal bir durumdur. Diş hekimi tarafından sizlere verilen ilaçlar ile bu ağrı ve şişlikleri gidermeniz mümkündür. Bu nedenle doktorunuzun tavsiyesine uymanız ve reçete edilen ilaçları kullanmanız önemlidir. Tedavi sonrası iyileşme sürecinin daha kolay ve rahat olması için bu oldukça önemlidir.

Tedavi Süreci

Tedavi, hastaların ağrı hissetmemesi için lokal anestezi altında yapılıyor. Bu sayede de konforlu bir uygulama süreci ile All-on 4 sabit protez tedavisi gerçekleştirilir. Ancak korkusu olan ve talep edenler için genel anestezi uygulanması da mümkündür. Sedasyon altında da tedavi yapılması mümkün oluyor.

All On Four İşlemi Sonrası Beslenmem Nasıl Olacak?

Tedavi kapsamında hastaya geçici protez takılır. Bu protezleri hemen kullanmak mümkündür. Ancak belirtmek gerekir ki 3 aylık dönemde doktorunuz tarafından size bir beslenme programı hazırlanacaktır.

Bu süreçte boyunca doktor talimatları doğrultusunda uygun beslenmeyi yapmak gerekir. 3 aylık sürecin sona ermesi ve kalıcı protezin takılması ile birlikte istediğiniz gibi beslenmeye devam edebilirsiniz. Kalıcı protezlerin takılmasının ardından beslenme konusunda bir engel ya da program bulunmuyor.

All On Four İşlemi Başarılı Bir Prosedür Müdür?

İnsanların All-on Four işlemi ile ilgili merak ettiği konulardan bir tanesi bu uygulamanın başarılı bir prosedür olup olmadığıdır. Genel olarak uzman bir hekim tarafından yapılması ve hastanın da doktor tavsiyelerine uyması halinde son derece başarılı bir prosedürdür. All-on 4 sabit protez tedavisinde uzun dönemli takiplerde başarı oranının yüksek olduğu görülüyor

All on Four Tedavi Fiyatları 2023

Tedavi için değişken fiyatlar söz konusudur. Bu değişken fiyatların nedeni ise klinik ve diş hekimine göre farklı fiyatlandırma yapılabilmesidir. Tedavi kapsamında uygulanacak işlemler ve hastanın isteğine göre değişken fiyatlar söz konusudur.

All-on 4 sabit protez tedavisi için diş kliniğinden fiyat teklifi alınabilir. All on ofur tedavi fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.