Safir Saç Ekimi Nedir?

Safir saç ekimi, saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılabilen gelişmiş, minimal invaziv bir saç ekimi prosedürüdür. Safir FUE saç ekimi, komplikasyon riski yüksek olan ve geleneksel saç ekimi ameliyatı ile ilişkili risklerden ve kesintilerden kaçınmak isteyen hastalar için bir tedavi seçeneğidir. Başınızın arkasından kökleri çıkarmak için küçük bir iğne kullanır ve ağrısızdır. Genel olarak saç restorasyonunda yeni bir tekniktir ve ağrısızdır.

Safir Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

Safir FUE, saçsız ve seyrelmiş saçları tedavi etmek için kullanılabilen oldukça etkili bir saç ekimi tekniğidir. Safir saç ekimi lokal anestezi altında sağlık merkezinde veya hastanede yapılabilecek minimal invaziv bir işlemdir.

Saç köklerini kesmek ve ardından bunları çıkarmak için safir uçlu bir kalem kullanır ve saç derisini ince bir sağlıklı cilt tabakası ile bırakır. Ardından aynı cihazı kullanarak yeni kökler yerleştiren minimal invaziv bir saç restorasyon tedavisidir.

Safir Saç Ekimi Avantajları Nelerdir?

Safir FUE saç ekimi, saç ekiminin yapılma şeklini değiştiren devrim niteliğinde bir teknolojidir. Safir FUE saç ekiminin avantajları çoktur ve şunları içerir:

  • Yüksek hassasiyet
  • Donör yara izi yok
  • Revizyonlar için ikinci bir ameliyata gerek yok
  • Greftleri çıkarmak için üçüncü bir ameliyata gerek yok
  • Uygulaması çok hızlı ve kolaydır.
  • Sadece sırt ve taç bölgelerine değil, kafa derisinin herhangi bir bölgesine yapılabilir.

Kimler Safir FUE İçin Uygun Adaydır?

Sapphire FUE, geleneksel olarak tedavisi zor olan frontal ve temporal bölgelerde incelme ve saç dökülmesi olan hastaları tedavi etmek için tasarlanmıştır. Safir FUE saç ekimi için uygunluk kriterleri diğer FUE tekniklerinden farklıdır.

Donör bölgesinde greft sayısı fazla olan hastalar için uygundur. Sadece saç derisini değil, tek tek folikülleri hedef aldığı için diğer FUE tekniklerinden daha hassastır. 18 yaşından büyük olan ve yeterli greft miktarına sahip olan herkesin yaptırabileceği bir uygulamadır.

Safir FUE Saç Ekiminin Aşamaları

Safir saç ektirme yönteminde üç farklı aşama olduğu söylenebilir. İlk aşama hasta taleplerinin dinlediği ve muayene ile planlama yapıldığı aşamadır. İkinci aşama ise safir saç ekimi uygulamasının yapıldığı aşamadır.

Uzman bir hekim tarafından operasyon gerçekleştirilir. Son aşama ise iyileşme sürecini kapsar. Bu süreçte hasta, doktor tarafından verilen talimatlara uymalıdır. Bakım ve kontrollerini aksatmamalıdır. Böylece işlemin sorunsuz bir şekilde yapılması mümkün olur.

Safir FUE Tekniğinde Saç Köklerin Toplanması

İşlem kapsamında ilk olarak saç kökleri toplanmalıdır. FUE, “füzyon aracı” adı verilen küçük, elde taşınabilir bir cihaz kullanan bir saç ekimi tekniğidir. Bu araç, foliküler ünite greftlerini toplamak için kullanılır.

Greftler kafa derisinin arkasından toplanır ve daha sonra kel alana implante edilir. Teknik kapsamında saça göre özel uçlu kalemler kullanılarak genellikle ense bölgesinden ve benzeri alanlardan saç kökleri toplanır. Uygulama alanının ne kadar büyük olduğuna göre farklı sayıda greft toplanır.

Safir FUE Tekniğinde Kanalların Açılması

Uygulama kapsamında toplanan greftlerin ekilmesi için kanalların açılması gerekir. Belirtmek gerekir ki bu greftler ilk olarak özel solüsyonda bekletilir. Ardından greftlerin kalınlığına göre uygun kanallar açılı ve özel solüsyon içinde bekletilen greflerin kanallara ekilmesi sağlanır. Kanalların açılması da özel safir uçlu kalemlerin kullanılması ile gerçekleştirilir. Greft gruplarına bağlı olarak en uygun kalemler açılır.

Safir FUE Tekniğinde Saç Köklerinin Ekilmesi

Saç köklerinin ekilmesi, saç ekiminde en önemli aşama olarak gösterilebilir. Öncelikle toplanan greftlerin daha önceden gruplandırılması gerekir. Bunun üzerine kanallar açılır.

Ekim aşamasında ise gruplara ayrılan greftler, uygun kanallara özel safir uçlu kalem yardımı ile ekilir. Doğru açı ve orantı kapsamında ekim yapılarak sorunsuz işlem gerçekleştirilir. Bu şekilde uygulama yapılarak oldukça başarılı sonuçlar elde edilmesi sağlanır.

Safir Saç Ekimi Neden Önemlidir?

FUE, yeni bir saç çizgisi oluşturmak için hastanın kendi saç köklerini kullanan bir saç ekimi türüdür. Safir saç ekimi, hastalık veya yaralanma nedeniyle doğal saç çizgisini kaybetmiş hastalara yardımcı olabileceği için önemlidir.

Ayrıca kemoterapi ve radyasyon tedavisi görmüş hastaların yanı sıra alopesi areata hastalarına da yardımcı olur. Bu teknik sadece saç ekimi sürecini hızlandırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hasta için daha yüksek memnuniyet sağlar.

Safir Saç Ekimi Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Saç ekimi prosedürü karmaşık bir süreçtir ve uygun hazırlık gerektirir. Örneğin, prosedüre gitmeden önce hastaların dikkat etmesi gereken çeşitli unsurlar vardır. İşlemden belirli bir süre önce alkol ve sigara kullanımına ara vermek gerekiyor.

Aynı zamanda çeşitli bitki çaylarının kullanımı da bırakılmalıdır. Kişinin kullandığı ilaçlar olması durumunda bunların bildirilmesi ve bazılarının bırakılması gerekebilir. Özellikle kan sulandırıcı ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır.

Safir Saç Ekimi Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Safir saç ekiminden sonra saçlara özen gösterilmesi ve bakımının yapılması önemlidir. Saç ekiminiz hakkında sorularınız varsa, daha fazla bilgi için doktorunuzla veya cerrahınızla iletişime geçmekten çekinmemelisiniz.

Greftlerin çok erken çıktığını veya olması gerektiği gibi büyümediğini fark ederseniz, revizyon için doktorunuza veya cerrahınıza geri dönmeniz gerekecektir. Gerekirse saç bakım rutininizi de değiştirmeniz gerekebilir. Operasyon sonrasında hemen duş alınmamalıdır. Hamam gibi yerlerden bir süre uzak durulmalı ve ağır fiziksel aktivitelere ara verilmelidir.

Safir Saç Ekiminden Sonra Saçlarım Ne Zaman Uzar?

Safir FUE Saç Ekimi, en son FUE teknolojisini kullanan kalıcı bir saç ekimidir. Yara izi bırakma riski çok düşüktür, bu nedenle saç restorasyon prosedürü geçirmek isteyen birçok kişinin tercihidir. Safir saç ekimi sonrasında ilk 3 ay bitine kadar saç ekimi yapılan alanda saçlar tamamen dökülür. Ardından ise yine 3 aylık süreden sonra saçlar uzamaya başlar. Doktor talimatlarına uyulması bu sürecin başarılı olmasını sağlar.

Safir FUE İlk Yıkama / Yara Bakımı

Operasyon sonrasında saçın su ile temasından kaçınılmalı ve kesinlikle yıkanmamalıdır. İlk yıkama için 5 – 6 gün kadar beklemek gerekir. Bu süreçte kıl köklerinin kanallara tutulması sağlanır.

Safir FUE Saç Ekiminden Sonra İlk 1-3 Ay Neler Yapılır?

Saç ekiminden sonraki ilk ay ile üçüncü ay arasında kabuklanma ve benzeri sorunlar olabilir. Aynı zamanda saç dökülmesi de yaşanır. Bakımlara ve doktor talimatları bu süreçte çok önemlidir.

Safir FUE Saç Ekiminden Sonraki İlk 6 Ay Neler Yapılır?

Saç ekiminden sonraki altıncı aya girilmesi ile birlikte daha önce dökülen saçlar çıkmaya başlar. Zaman içerisinde ise bu saçlar güçlenir ve sağlıklı bir şekilde gürleşir. Kişi, safir saç ekimi ile doğal görünen saçlara sahip olur.

Safir FUE Saç Ekiminden 1 Yıl Sonra Neler Yapılır?

İşlemin sonuçlarının tam olarak görülmesi ve başarını etkisinin belli olması için bir yıl süre geçmelidir. Bu bir yıllık süreçte dökülme ve ardından uzama ile yeni saçlar elde edilir.

Safir Saç Ekimi Fiyatları 2023

Saç ekimi fiyatlarında pek çok faktör etkilidir. Ne kadar greft toplandığı, ne kadar büyük alanda uygulama yapıldığı çok önemlidir. Doktorunuz ya da saç ekim merkezi ile bağlantıya geçerek safir saç ekimi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. Safir saç ekimi fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.