Lamine Diş Nedir?

Dişlerin daha iyi görünmesi için uygulanan kaplama yöntemlerinden birisi lamine diş kaplama oluyor. Günümüzde oldukça fazla kullanılan ve tercih edilen bir yöntem olması ile ön plana çıkıyor. İnce bir porselen kaplama olduğunu söylemek mümkündür.

Daha beyaz ve güzel bir gülüşe sahip olmak isteyen kişiler tarafından tercih edilebilir. Diş kaplama insanların hem özgüvenini yerine getiren hem de daha sağlıklı dişlere sahip olmasına yardımcı olan bir işlemdir. Lamine kaplama ise hem kaliteli olması hem de uygun maliyetli olması ile ön plana çıkıyor ve insanlar için faydalı oluyor.

Lamine Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Kaplama işlemi birkaç aşamadan oluşur. Lamine diş kaplaması için ilk olarak porselen kaplama, ince bir yapı halinde hazırlanır. İnce bir şekilde hazırlanan bu kaplama en doğal görünümün elde edilmesi için özel olarak yapılıyor.

Sonrasında ise diş yüzeyi çok düşük bir oranda inceltilir ve dişler temizlenir. Diş yüzeyini inceltme işlemi, lamine kaplamanın daha iyi bir şekilde oturması için gerekli olan bir işlemdir. Son aşamada ise ince yapıda olan porselen lamine kaplama diş yüzeyine oturtularak yapıştırılır.

Lamine Kaplama Nedir?

Lamine kaplama, dişlerin yüzeyine yapılan bir kaplama türüdür. Çok düşük oranda aşındırma işleminin ardından dişe yapıştırılan ince bir porselen kaplama yöntemi olarak gösterilebilir. Bu yöntem birçok farklı açıdan faydalıdır. Estetik bir gülüşe sahip olmak isteyen kişiler, herhangi bir diş dokusu kaybetmeden lamine kaplamalardan yararlanabilir. Beyaz dişlere sahip olmak ve iyi bir gülümseme sahibi olmak birçok insan için önemlidir. Lamine kaplama, bunu sağlayan kaliteli bir diş tedavi yöntemi olarak ön plana çıkıyor.

Lamine Diş Neden Yapılır?

Lamine dişlerin yapılmasının birçok nedeni bulunuyor. Hem diş sağlığını korumak hem de daha iyi bir gülümsemeye sahip olmak için yapılabilir. Aynı zamanda kaybetme durumu olunan dişlerin korunması amacı ile de lamine kaplamaların yapılması mümkündür.

Günümüzde hem bu amaçla hem de estetik kaygılar için lamine kaplamalardan yararlanılır. Ağız ve diş sağlığı konusunda son derece faydalı bir uygulamadır. Kişinin dayanıklılığını kaybetmiş, kırılma tehlikesi bulunan ya da aşınmış olan dişlerini kurtarma konusunda da etkilidir.

Lamine Kaplama Kimlere Uygulanır?

Lamine kaplama uygulaması birçok farklı kişi için uygun olan bir işlemdir. Öncelikle dişleri arasında fazla boşluk olan ve dişlerinin fiziksel görünümünde sorun olan kişiler için uygulanabilir. Ön dişlerinde aşınma ve kırılma problemi yaşayan kişilere de uygulanabilir.

Aynı zamanda eğri, çarpık, yamuk diş sorunun da sık uygulanır. Belirtmek gerekir ki ortodontik tedavi gören ve ek tedaviye ihtiyacı olan kişiler bu uygulamadan yararlanabilir. Sigara kullanımı yapan ve bu nedenle dişlerinde sararma meydana gelen kişilere uygulanması yaygındır. Lamine diş kaplama bunlar ve benzeri kişiler için son derece idealdir.

Lamine Diş Yapılmasını Gerektiren Durumlar

Lamine dişlere birçok farklı durumda ihtiyaç duyulabilir. Özellikle kişinin estetik bir diş görünümü istemesi durumunda bu uygulama oldukça kullanışlıdır. Aynı zamanda belirtmek gerekir ki dişlerin fiziksel olarak bozuk olması ve yamukluk, çarpıklık olması gibi durumlarda da lamine kaplama yapılması gerekebilir.

Bunların yanı sıra dişte kırılma, aşınma, diş yapısında genetik bozukluk, diş aralarında fazla boşluk ve benzeri durumlarda da lamine kaplaya yapılması gerekebilir. Bunlar gibi birçok durumda uzman diş hekimleri tarafından lamine kaplama yapılması öneriliyor.

Lamine Diş Tedavisinden Sonra Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Lamine tedavisinden sonra kişilerin dikkat etmesi gereken bazı konular bulunuyor. Öncelikle doktor talimatlarına önem verilmeli ve bakımlar aksatılmamalıdır. Gece diş sıkma problemi olan kişilerin gece plağı kullanması istenebilir.

Aynı zamanda düzenli olarak diş fırçalama ve diş ipi kullanımı da gerekli olan bir konudur. Her 6 ayda bir diş hekimi tarafından kontrol edilmesi önemlidir. Bunun için altı ay aralıklar ile bakım yapılması gerekir.

Lamine Dişlerin Avantajları Nelerdir?

Lamine dişler birçok farklı avantaja sahip olması ile ön plana çıkıyor. Genel olarak lamine diş avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Dişlerin doğal yapısına herhangi bir zarar gelmeden tedavi yapma imkanı sunar.
  • Kişinin dişlerinde sigara, kahve, çay gibi şeylerden kaynaklı bir sararma var ise bu durumun ortadan kaldırılması konusunda faydalı olur.
  • Hem tek bir dişe hem de birden fazla dişe ya da bütün dişlere kaplama yapma imkanı vardır.
  • Uygulamadan sonra kişinin diş rengi doğal beyaz olur ve diş formu da son derece doğal görünür.
  • Kaplama için kullanılan medikal yapıştırıcı son derece kalitelidir ve bu sayede de düşme riski çok azdır.
  • Kırılma ve gerilmeye karşı yüksek direnç sahibi porselen bir tabaka kullanılır.
  • Uzun kullanım ömrüne sahip olan kaplamalardır.

Lamine Diş Fiyatları 2023

Lamine dişlerle ilgili en fazla merak edilen konulardan bir tanesi fiyatları oluyor. Genel olarak fiyatların çeşitli unsurlara bağlı olarak değiştiğini söylemek mümkündür. Öncelikle kaç tane dişe kaplama yapıldığı ve ne kadar lamine porselen kullanıldığı önemlidir. Aynı zamanda hizmet alınan klinik ve diş hekimi, kullanılan ekipman kalitesi de bu konuda etkilidir.

Lamine Diş Düşer Mi Kırılır Mı?

Lamine kaplama, alanında uzman bir diş hekimi tarafından uygun donanımlar ile yapıldığı takdirde düşme gibi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle de profesyonel hizmet alarak lamine kaplama yaptırmak en iyi seçenektir. Tedavi sonrasında bakımların iyi yapılması, kontrollerin aksatılmaması, doğru teknik ile tedavi yapılması durumunda lamine diş düşmesi gibi bir sorun ortaya çıkmaz.

Lamine Diş Tedavisi İçin Uygunluk Nasıl Belirlenir?

Kişinin lamine dişe uygun olup olmadığını belirlemek için diş hekimi tarafından muayene gerçekleştirilir. Bu muayene sonrasında da hastanın uygulamadan nasıl bir beklentisi olduğu ele alınır. Uygunluk için röntgen analizi de gerçekleştirilir.

Bununla birlikte bir model analizi yapılarak kişinin uygulama sonrasında nasıl bir ağız ve diş görüntüsüne sahip olacağı belirlenir. Bütün bunlar ile lamine kaplamaya uygun olup olunmadığı belirlenir.

Günümüzde Lamine Dişler Tercih Edilmekte Midir?

Lamine kaplamalar günümüzde oldukça fazla tercih ediliyor. Eskiden özellikle teknoloji düzeyinden ve kullanılan yapıştırıcıların zayıflığında dolayı lamine dişlerde düşme gibi sorunlar olabiliyordur.

Ancak günümüz imkanları ve medikal yapıştırıcının kalitesi ele alındığında lamine diş kaplaması oldukça fazla tercih ediliyor. Hem estetik görüntüsü hem de kalitesi ve uzun ömrü ile ön plana çıkan bir uygulama oluyor.

Lamine Dişlerin Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Lamine kaplamanın ömrü kişiye göre değişir. Eğer uygulama sonrasında doktor talimatlarına dikkat edilirse ve ağız bakımına önem verilirse lamine kaplamalar 15 yıla kadar kullanım ömrüne sahip olabiliyor. Bu noktada kişinin ağız hijyenine önem vermesi son derece önemlidir.

Lamine Dişlerin Kırılma Sebepleri Nelerdir?

Lamine dişlerin kırılma sebepleri içerisinde kök kanal sistemine bağlı endodontik problemler, protez altında ikinci çürük oluşumu, diş eti çekilmesi gibi şeyler yer alabilir. Aynı zamanda protezin ana taşıyıcısında kırılma olması, yapıştırıcının bırakması, estetik problemler gibi faktörler de lamine diş kırılmasına neden olabilir.