Fue Saç Ekimi Nedir?

FUE saç ekimi, doktorların saç köklerini başın arkasından, yanlarından veya diğer bölgelerinden saç derisine nakletmelerini sağlayan bir saç restorasyon uygulaması türüdür. Prosedür tipik olarak, küçük bir delme aleti ile tek tek foliküler üniteleri birer birer çıkaran bir cerrah tarafından gerçekleştirilir.

Cerrah daha sonra bu foliküler üniteleri kafa derisinin saçsız veya incelmiş bölgelerine nakleder. FUE saç ekme yöntemi, kellik sorunu yaşayan kişilerin saç kilitlerini geri almaları için etkili bir yöntemdir. İşlem iki şekilde yapılabilir – başınızın tamamına ve leke tedavisi yani kel yamalarınızın olduğu herhangi bir bölgede yapılabilir.

Fue Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

Foliküler üniteleri kullanan fue saç ekimi, minimal invaziv bir prosedürdür. İşlem, kafa derisinin arkasından tek tek saç köklerini alan ve bunları kafadaki kel bölgelere nakleden küçük bir delme aleti kullanılarak yapılır.

Foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE), foliküler üniteleri kafa derisinin arkasından toplamak için minimal invaziv bir tekniktir ve daha sonra kel yamaları olan bölgelere nakledilirler. FUE işlemi hem erkek hem de kadın hastalar için kullanılabilir, ancak erkeklerden saç almak kadınlara göre daha kolay olduğu için en yaygın olarak erkek hastalarda kullanılır.

Fue Saç Ekimi Teknikleri Nelerdir?

Fue saç ekme, kellik görünümünü geri kazandırmak için kullanılan bir saç ekimi türüdür. Saçları tipik olarak kafa derisinin arkasında ve yanlarında biriktirmek için özel bir cihazın kullanılmasını içerirler. Bu uygulama birkaç farklı şekilde yapılabilir. Uygulanan teknikler şunlardır:

 • Mikro FUE saç ekim yöntemi
 • Soft FUE saç ekim yöntemi
 • Saffir FUE saç ekim yöntemi

Kişinin nasıl bir saç ekimine ihtiyacına olduğuna göre uygun yöntem tercih edilir. Hangi yöntemin tercih edileceğine ise doktor muayenesi ile birlikte karar verilir.

Fue Saç Ekimi Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Uygulama kesi gerektirmeyen hem erkek hem de kadın hastalarda kullanılabilen minimal invaziv bir işlemdir. FUE saç ekimi, doğal görünümlü sonuçlar üretme kabiliyeti nedeniyle popüler hale geldi. Saç derisinde ön kellik, taç kelliği gibi seyrelme alanları olduğunda sık tercih edilir. FUE genel olarak saç seyrelmesi, kellik veya traksiyon alopesisi olan hastalarda kullanılabilir. FUE neşter gerektirmediği için saç derisinde ve yüzünde yara izi veya dövmesi olan hastalarda yapılabilir.

Fue Saç Ekimi İşlem Süresi Ne Kadardır?

FUE, kafa derisinin arkasındaki tek tek folikülleri çıkarmak için ince bir iğne kullanan bir saç ekimi tekniğidir. FUE saç ekimi işleminin tamamlanması yaklaşık 6-9 saat sürer. FUE işlemi yaklaşık 6 saat sürse de ekim alanının büyüklüğüne ve ekmek istediğiniz saç sayısına bağlı olarak daha uzun sürebilir. Operasyon süresi hem greftlerin toplanmasını hem de ekilmesini kapsar. Seans sayısı ve operasyonu yapacak olan doktorun tecrübesi de bu konuda etkili olan unsurlar arasında yer alır.

Fue Saç Ekimi Operasyonu Öncesinde Neler Yapmak Gerekir?

Saç ekimi operasyonu geçirmeden önce yapmanız gereken birçok şey vardır. Bunlardan bazıları:

 • İyi bir beslenme yaptığınızdan emin olun.
 • Vücudunuzun dinlenmiş ve sağlıklı olması için yeterince uyuduğunuzdan emin olun.
 • Ağrılı olacağını ve ağrı, şişlik gibi yan etkilerin olacağını bilerek, kendinizi ameliyata zihinsel olarak hazırlayın.
 • Ameliyat tarihinden en az bir hafta önce sigara kullanımını bırakmak gerekir.
 • Saçın temiz olmasına özen gösterilmelidir.
 • Jöle ve benzeri şeyler saçta yer almamalıdır.

FUE Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

FUE saç ekiminden sonra iyileşme süreci uzun olabilir. Bunun nedeni, hastanın yeni saç büyümesinin sonuçlarını görebilmesi için yaklaşık altı ay beklemesi gerekmesidir. FUE saç ekimi sonrası iyileşme süreci, hastanın yaklaşık üç hafta boyunca rahatlayabileceği ve dinlenebileceği kısa bir aksama süresi ile başlar.

Bu süre zarfında hastaların akılda tutması gereken bazı şeyler vardır. İyi beslenerek ve bu süre zarfında sağlıklı olmalarına yardımcı olan takviyeler alarak kendilerine dikkat etmelidirler.

Ayrıca, daha sonra daha fazla komplikasyona yol açabilecek kuruluk veya enfeksiyondan korunmak için doğru ürünleri uygulayarak saç derisine de özen göstermelidirler. İyileşme sürecinde saçlar ilk aşamada dökülür ama bu normal bir durumdur. Sonrasında sağlıklı uzama süreci başlar.

Fue Saç Ekim Yönteminin Avantajları Nelerdir?

FUE saç ekme, geleneksel FUT yöntemine göre birçok avantaja sahiptir. FUE’nin ilk avantajı, greftlerin kafa derisinin farklı bir bölgesinden alınması nedeniyle iz kalma riskinin azalmasıdır. FUE’nin bir başka avantajı da daha az invaziv olması ve herhangi bir kesi yapılmamasıdır.

FUE saç ekimi uygulamasının en önemli avantajı daha doğal görünümlü sonuçlar vermesidir, FUE, saç derisinden tek kılları çıkarmak için küçük bir iğne kullanan bir yöntemdir. Bu yöntem, geleneksel yöntemlerin ağrı ve travmasını yaşamadan dolgun bir saç kafasına sahip olmak isteyenler için tercih edilir.

Fue Saç Ekimi Yaptıranların Yorumları

 • Saç ekimi harikaydı. İyileşme sürecinde oldukça rahattım. Kısa sürede saçlarıma kavuştum.
 • Saç ekiminden sonra zorluk yaşamadım. Kısa sürede yeni saçlarım çıkmaya başladı. Doğal görünüyor.
 • Saç ekimi yaptırdığım için çok memnunum. Doktorum bu süreçte çok yardımcı oldu. Yeni saçlarım çok doğal görünüyor.
 • Saçlarımın görüntüsü gerçekten çok güzeldir. 1 yıl bile dolmadan istediğim gibi oldu. Normal saçlarımdan bir farkı yok.
 • FUE tekniğini tercih ettiğim için mutluyum. Hem güzel hem de dolgun saçlara sahip oldum. Kısa sürede sonuçlar kendini gösterdi.

Fue Saç Ekim Yöntemi Fiyatları 2023

FUE saç ekme fiyatı birkaç faktöre bağlıdır. İlk faktör, seçtiğiniz FUE tekniğinin türüdür. İkinci faktör ne kadar büyük bir alanda saç ekileceği ve buna bağlı olarak kullanılacak greft sayısıdır.

Üçüncü faktör ise hangi sağlık, estetik merkezinde ya da hastanede işlem yapılacağıdır. FUE tedavisinin maliyeti bu faktörlere ve ayrıca doktorunuzun deneyim ve beceri düzeyine bağlı olarak değişir. Fue saç ekim yöntemi fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Fue Saç Ekimi Yaptıranların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

FUE saç ektirme son yıllarda yükselişte. Yeni bir saç büyümesi elde etmenize yardımcı olabilecek en son teknolojidir. İnsanların bu işlemden geçmeden önce dikkat etmesi gereken birçok şey vardır.

Yeni saç büyümesini sürdürmek ve herhangi bir komplikasyondan kaçınmak için doktor talimatlarına uyulmalıdır. Kafayı direkt güneş ışınından korumak ve bir süre denize, havuza girmemek gerekir.

Saç Köklerinin Çıkış Yönünün Doğru Belirlenmesi

Saç köklerinin çıkış yönü doğru bir şekilde belirlenmelidir. Çünkü FUE saç ekimi yönteminde buna uygun olarak ekim işlemleri gerçekleştirilir.

Ekilecek Saç Köklerinin Ense Bölgesinden Alınmasının Nedeni

Ekilecek saç köklerinin ense bölgesinden alınmasının nedeni, çok sayıda saç köküne sahip bir bölge olmasıdır. Ense bölgesi boyun bölgesi olarak da bilinir ve çok sayıda kıl köküne sahiptir. Aynı vücudun kan akışının daha az olduğu bir bölgedir. Bu nedenle herhangi bir zarar vermeden yeni saçları almaları daha kolaydır.

Fue Saç Ekimi Sonrası Normal Hayata Dönüş

Kişinin normal hayatına dönmesi için duruma bağlı olarak 2-5 gün kadar beklemesi gerekir. Bunun ardından normal yaşantıya dönülebilir. FUE saç ekimi sonrasında ilk 2 hafta fazlasıyla dikkatli olunmalıdır.