Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, dökülen veya tahrip olan saçların yerine cerrahi olarak gerçekleştirilen bir işlemdir. Genel olarak vücudun bir bölgesinden kafa bölgesine saç transferini içeren cerrahi bir işlemdir. Çeşitli faktörlerin neden olduğu saç dökülmesini düzeltmek gibi kozmetik amaçlarla veya kanserli hücrelerin kafadaki çok fazla saçı yok etmesi gibi tıbbi nedenlerle kullanılır. Bu, saç büyümesini eski haline getirmek veya mevcut saçın kalitesini ve görünümünü iyileştirmek için yapılır.

Saç Kökü Nedir?

Saç kökü, saçın kafa derisine girdiği yerdir. Saç ekimi yapılırken bu kökler alınır. Aynı zamanda “saç çizgisi” olarak da bilinir. Saç kökleri vücudun her yerinde bulunabilir ancak en çok başımızın arka ve yan taraflarında bulunur. Saç kökü, folikülün tabanında bulunan saçın bir parçasıdır. Saçın folikülüne sabitlenmesinden sorumludur ve bu da saçınızın kontrol edilemez hale gelmesini önlemeye yardımcı olur.

Saç Yapısı ve Saç Yapısı Çeşitleri Nedir?

İnsanlarda saç yapısı değişkenlik gösterir. Bu kapsamda da kişiden kişiye değişen saç yapıları olabilir. Bir insanda saç yapısının beş temel bölümü olduğu söylenebilir. Bunlar; saç, kas, cilt, salgı bezi ve kök kılıfı olarak açıklanır. Kişinin saç yapısına göre ekim işlemleri de farklı şekillerde yapılabilir.

Saç Ekimi Kimlere Uygundur?

Kimin saç ekimine uygun olduğunu belirleyen çeşitli faktörler vardır. Bu faktörlerden bazıları şunlardır: yaş, cinsiyet, tıbbi geçmiş, saçların yapısı, ne kadar dökülme olduğu. Saç ektirme hem kadınlara hem de erkeklere yapılabilir. Genel olarak kellik, saç dökülmesi veya başka nedenlerle saçlarını kaybeden hastalara yapılır. Hem hastalık hem de çevresel nedenler ile dökülmelerde etkili bir yöntemdir.

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Saç ekme yöntemleri, saç büyümesini eski haline getirmek için kullanılabilecek bir dizi cerrahi müdahaledir. Saç ekimi yöntemleri üç geniş kategoride sınıflandırılabilir:

 • Foliküler Ünite Nakli (FUT)
 • Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE).
 • DHI saç ekme tekniği

FUT, çok yaygın ve köklü bir saç ekimi tekniğidir, burada saç derisinin arkasından kel bölgelere tek tek saç kökleri ekilir. FUE ve DHI ise yenilikçi tekniklerdir ve günümüzde sık tercih edilir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ektirme, saçın vücudun bir bölgesinden diğerine taşınması işlemidir. Saç derisinin farklı bölgelerinden ince deri şeritleri ve alttaki dokuların çıkarılması ve ardından yeni saç köklerinin ekildiği cerrahi bir işlemdir.

En sık uygulanan yöntemlerden olan FUE, saç derisindeki küçük deliklerden tek tek tüylerin alınmasını içerir. Saç ekimi, vücudun doğal savunma sistemi tarafından herhangi bir görünür yara izi veya reddedilme riski olmaksızın kalıcı sonuçlar sağladığı için giderek daha popüler bir kozmetik cerrahi prosedür haline geldi.

Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

Saç ektirme, görünümü iyileştirmek için kozmetik cerrahi olarak kullanılabilir. İnsanlar ayrıca alopesi ve kellik tedavisi gibi tıbbi amaçlar için kullanırlar.

Saç ekiminin aşağıdaki gibi birçok avantajı vardır:

 • Kalıcıdır,
 • Minimum iz bırakır,
 • Donör bölgeye kişinin kendi vücudu olur.
 • Vücudun herhangi bir yerinden saç ekilebilir
 • Saçlar eskisinden daha hızlı çıkacaktır.

Hangi Aylar Saç Ekimi İçin Uygundur?

Saç ektirme yılın herhangi bir ayında yapılabilir, ancak olası komplikasyonlardan kaçınmak istiyorsanız, vücudunuzun ekimi kabullenme olasılığının yüksek olması için direkt güneş ışınlarından korunmak önemlidir. Buna dikkat edildiği takdirde her zaman saç ektirme uygulamalarından yararlanılabilir.

Saç Ekimi İçin Yaş Sınırı Nedir?

Saç ekimi için yaş aralığı kişiden kişiye değişmekle birlikte çoğu doktor bu işlem için ideal yaşın 25-45 yaş arası olduğu konusunda hemfikirdir. Bu, hastanın daha fazla hacim ve doku ile daha genç görünmesini sağlayan kozmetik bir işlemdir. 18 yaş altı kişilere uygulanmaz.

Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?

Saç ektirme ne kadar sürer sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Saç ekme tekniğine ve bölgenin büyüklüğüne bağlıdır. Saç ektirme için ortalama süre 3-5 saat arasındadır, ancak aşağıdaki gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir:

 • Donör alanın türü
 • Alanın büyüklüğü
 • Greft sayısı

Saç Ekimi Sonucu Ne Zaman Görülür?

Doktor, saç ekme prosedürünüzün nihai sonucunu görebilmeniz için birkaç ay beklemenizi tavsiye edebilir. Saç ekimi sonuçları hemen görülmez ancak zamanla ve sabırla görünür hale gelir. Genellikle iyileşme süreci 6 ay sürerken saçlar 3. ayda çıkmaya başlar.

Saç Ekimi Öncesi Nasıl Bir Cilt Bakımı Yapılması Gerekir?

Komplikasyonlardan kaçınmak için saç ektirmeden önce sağlıklı bir cilde sahip olmak önemlidir. Ameliyattan önce cildinizi korumanın çeşitli yolları vardır. Saça ilaç ve losyon sürülmemelidir. Saçlar ve saç derisi yıkanmalıdır. Sigara, alkol gibi şeyler tüketilmemelidir.

Saç Ekimi Sonrası Saç Nasıl Yıkanır?

Saç ekiminden sonra saçınızı yıkamak, enfeksiyon ve yara izine neden olabileceğinden greftlere zarar vermeyecek şekilde yapılmalıdır. İşlemden sonra saçları yıkamak için 3 ila 4 gün beklemek gerekir. Bu süreden sonra yıkanabilir.

Saç Ekimi Yaptıranların Yorumları

 • Saç ektirdikten sonra özgüvenim yerine geldi. Eskisinden daha iyi saçlarım oldu. Üstelik çok rahattı.
 • Saç ektirmek oldukça kolaydı. Hiçbir acı hissetmedim. İyi ki yaptırmışım.
 • Saçlarım kısa sürede uzadı. Oldukça doğal görünüyor. Kimse saç ektirdiğimi fark etmedi.
 • Saç ektirme aldığım en doğru karar oldu. Kısa sürede doğal saçlara kavuştum. Sonuçlar harika.
 • Saçlarım normal görünüyor. Kısa sürede sonuçları gördüm. Ayrıca iyileşirken hiç ağrı hissetmedim.

Saç Ekimi Fiyatları 2023

Saç ektirme ücretleri çeşitli unsurlara göre değişir. Hangi tekniğin uygulandığı, ne kadar fazla saç ekildiği bu konuda etkilidir. Aynı zamanda hekim ve sağlık merkezi de saç ekimi fiyatlarını değiştirir. Saç ekimi fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Bu İşlemleri Kim, Nerede Yapıyor?

Operasyonu uzman bir hekim yapmalıdır. Aynı zamanda küçük bir cerrahi işlem olduğundan dolayı hastane ortamı gereklidir.

Saç Ekimi Operasyonu Kaç Saat Sürer ve Konforlu Mudur?

Operasyon lokal anestezi altında yapılır. Bu sayede de son derece konforludur. Aynı zamanda 3 ila 5 saat arasında farklı süreler söz konusudur.

Saç Ekimi Operasyonu Esnasında Ağrı Veya Acı Hissedilir Mi?

Kişinin saç ekimi sırasında ağrı veya acı hissetme gibi sorunları olmaz. Çünkü bunun için hastaya lokal anestezi uygulanır. Yani rahat yapılan bir işlemdir.

Saç Ekimi Operasyonu İçin Kaç Gün Ayırmalıyım?

Operasyon için bir gün ayırmak gerekir. İyileşme süreci içinse en az 2 gün ayrılması gerekir. Kabuklanmalar ise 1 haftaya geçer.

Saç Ekim Kaç Yıl Dayanır?

Saç ektirme işlemleri sonucunda kişinin kalıcı saçlar elde etmesi sağlanır. Bu sayede de ömürlük saçlara sahip olunur.

Sedasyon Nedir?

Sedasyon, anestezi uzmanı kontrolünde kişinin ilaç kullanılarak uyutulmasıdır. Genel anesteziden farklı bir uygulamadır. Operasyon sırasında kişinin acı hissetmemesini ve endişe duymamasını sağlar.

Sedasyon Almak Zorunda Mıyım?

Sedasyon, işlemde hem hastayı hem de doktoru rahatlatır. Ama alınması zorunlu değildir. Bunun yerine lokal anestezi de uygulanabilir.

Saç Ekimi Zararlı Mıdır?

Uzman hekim tarafından yapılırsa zararlı değildir. Bazı riskleri vardır ama bunlar oldukça düşük ihtimalli risklerdir. Yani saç ekimi zararlı bir uygulama değildir.