Bıyık Ekimi Nedir?

Bıyık ekimi, saç derisinin yanından veya arkasından saçın, inceldiği burun altı ve çevresindeki bölgeye taşınmasını içeren cerrahi bir işlemdir. Bu işlemden önce hastaya anestezi verilecek ve cerrah daha sonra saç derisinden bir miktar kıl alır ve bıyık bölgesine yerleştirir.

Cerrah, herhangi bir yarayı kapatmak için bu işlemi kullanabilir. Bıyık ekme, üst dudaktaki kılların yerine saçlı deriden veya vücudun diğer bölgelerinden alınan kılların ekildiği cerrahi bir işlemdir.

Ekim İçin Kökler Nereden Alınır?

Bıyık ekme, saç derisinden üst dudağa nakledilen cerrahi bir işlemdir. İnce, seyrek veya çıkık bıyıklı hem erkek hem de kadınlara uygulanabilir. Bıyık ekimi tipik olarak yaralanma, hastalık veya genetik nedeniyle üst dudağında kıl dökülen erkeklerde yapılır.

Prosedür, başın arkasından veya yüzün yanlarından bir şerit saçın çıkarılmasını ve ardından doğal görünümlü bir şekilde üst dudağa takılmasını içerir.

Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır?

İşlem, kılların vücudun bir bölgesinden diğerine taşınması işlemidir. İşlem, donör bölgeden tüylerin alınması ve dudak üstüne ekilmesiyle gerçekleştirilir. Ekilen tüyler normal şekilde uzayabilir ve o bölgeden çıkmış gibi görünecektir.

Bu işlemin sadece vücut kılları yeterli olan kişilerde yapılabileceğini akılda tutmak önemlidir, bu nedenle tamamen kel veya vücut kılları çok az olanlar bunu bir seçenek olarak görmemelidir.

Bıyık Ekimi Kimlere Uygulanır?

Bıyık ekimi, üst dudaktaki kılları geri kazandırmak için kullanılan cerrahi bir işlemdir. Operasyon, üst dudaktaki kılları geri kazandırmak için kullanılan cerrahi bir işlemdir. İşlem, bu bölgede dökülme veya kıl seyrelmesi yaşayan erkek ve kadınlara uygulanabilir. Aynı zamanda cinsiyet değiştiren kadınlar için de uygulanabilen bir işlemdir.

Bıyık Ekimi Yapılmasını Gerektiren Durumlar

Bir kişinin bıyık görünümünü iyileştirmek için yapılabilecek cerrahi bir işlemdir. Bu işlemin yapılmasının iki ana nedeni vardır. Birincisi, kişinin bıyığının kalınlığını artırarak veya ona saç ekleyerek görünümünü iyileştirmektir.

İkinci sebep ise düzensiz veya asimetrik bıyıkları düzeltmektir. Bunların yanı sıra bu bölgede yara, iz ve benzeri şeyleri olan kişiler de bıyık ekimi yaptırabilir.

Bıyık Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Bıyık kaybının nedenleri çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. En yaygın neden, kişinin bıyık bırakmayı zorlaştıran bir geni miras aldığı genetiktir. Diğer nedenler stres, hastalık ve hatta yaştır. Aynı zamanda sigara içmek veya alkol almak cildi kurutabilir ve o bölgede kıl çıkmasını zorlaştırabilir. Bazı ilaçlar da ciltte kuruma etkisi yaptığı için bıyık kaybına neden olabilir.

Bıyık Ekimi Avantajları

Bu prosedürün amacı, yaralanma veya hastalık nedeniyle kaybedilen yerlerde bıyıkları eski haline getirmektir. Bıyık ekimi ayrıca kişinin bıyığının şeklini, boyutunu ve rengini değiştirmek için de kullanılır. Daha doğal bir görünüm sağlar, kolay uygulanabilir, istenen bıyık görünümünü sağlar. Hemen hemen herkese uygulanabilmesi ile de avantajlı bir işlemdir.

Yanık ve Yara İzlerini Kapatır Mı?

Bıyık ekimiyle yanıklar kapatılabilir ancak yanık taze ve çok derin değilse. Yara izi, bir yaralanma veya ameliyat sonrası izler bıyık ekimiyle kapatılabilir. Ancak bu, izin durumuna da bağlıdır. Operasyon bu izleri ve yanıkları kapatmak için kullanılabilecek bir işlemdir. Ancak her hasta bu işlem için uygun değildir.

Bıyık Ekimi Operasyonu Nasıl Gerçekleşir?

Bıyık ekimi, vücudun bir bölgesinden alınan kılların bıyık bölgesine ekildiği cerrahi bir işlemdir. Bu ameliyatın yapılmasının en yaygın nedeni asimetrik bir bıyığı düzeltmektir. İşlem aynı zamanda saç kökü nakli olarak da bilinir. Operasyon kapsamında genel olarak hastanın ensesinden saç kökü alınır ve bu köklerden uygun olanlar bıyık bölgesine ekilir. Bıyık ekimi genel olarak bu şekilde yapılır.

Bıyık Ekiminde Hangi Teknik Kullanılır?

Bıyık ekiminde kullanılan teknik tipik olarak foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE) tekniğidir. Bu teknik aynı zamanda “şerit hasadı” veya “foliküler ünite transplantasyonu” (FUT) olarak da bilinir. Saç köklerinin başın bir kısmından alınıp, saçsız alanlara yerleştirilmesini içeren cerrahi bir işlemdir. Bu prosedürde cerrah, donör bölgeden tek tek saç köklerini çıkarır ve bıyıksız alana nakleder.

Bıyık Ekimi Öncesi Süreç Nasıl İşler?

Ekim öncesinde doktor tarafında muayene gerçekleştirilir. Bu kapsamda da kişinin uygun olup olmadığı tespit edilir. Ardından ise uygun olunması halinde bıyık planlaması gerçekleştirilir. Donör bölge belirlenir ve alınacak kıl kökü sayısı hesaplanır. Aynı zamanda hastaya, operasyon öncesinde dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi verilir. Bu sayede de işlemin sorunsuz olması sağlanır.

Bıyık Ekimi Sonrasında Nelerden Kaçınılmalı?

Bıyık ekiminden sonra ilk 3 gün yüzün su ile temas ettirilmemesi gerekir. Aynı zamanda uygulama bölgesinde bandaj vardır ve bu bandajın belirli aralıklar ile değiştirilmesi gerekir. Bıyıkları kısaltmak için en az 15 gün beklenmelidir. Saç köklerinin cilde tutunamama ihtimaline karşın makas dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

Bıyık Ekimi Sonrası Süreç Nasıl İşler?

Operasyon sonrasında dikkatli olmak önemlidir. Çünkü yüze uygulanan bir işlemdir. Genel olarak hızlı bir iyileşme süreci söz konusudur. Lokal anestezi yapıldığında hasta kendi başına hastaneden çıkabilir. İyileşme döneminde şok dökülmeler 1 ay sonuna kadar sürebilir. 3 ay sonunda ise bıyıklar çıkmaya başlar.

Bıyık Ekimi Fiyatları 2023

Bıyık ekiminin fiyatını belirleyen birçok faktör vardır. En önemli faktör işlemi yapan cerrahın tecrübesidir. Bıyık ekimi fiyatlarını etkileyen başka bir faktör de yüzünüzde ne kadar saç olduğu ve ne kadar saç ektirmeniz gerektiğidir. Üçüncü bir faktör, ne tür bir işlem yaptırmak istediğinizdir (tam sakal, kısmi sakal, sadece bıyık).

Sıkça Sorulan Sorular

Ekilen Bıyık Ne Zaman Çıkar?

Ekilen bıyıkların çıkma süresi değişir. Genellikle 3 ay bittikten sonra çıkmaya başlar. Ancak bu sürenin 4 ila 6 ay arasında olması da normaldir. Yeni bıyık şekli ise en geç 1 sene sonunda oluşur.

Bıyık Ekimi İçin Kaç Kıl Kökü Gerekir?

Bu durumun kişinin ne kadar seyrek bıyıklara sahip olduğuna bağlıdır. Bıyıkları fazla seyrek olan kişilerde daha fazla kök gerekir. Yara izi gibi durumlara göre de kök sayısı değişebilir.

Köse Olan Birine Bıyık Ekimi Yapılabilir Mi?

Köselikten kurtulmak isteyen kişiler için en ideal seçenek bıyık ektirmektir. Bu kapsamda köse olan kişilere bıyık ekme işlemi yapılabilir. Ancak bunun için kişide, ekime yetecek kadar kıl kökü olmalıdır.

Bıyık Bölgesinde Kalıcı İzler Varsa Bıyık Ekimi ile Kapatılır Mı?

Bazı insanlar için bıyık bölgesi yüzlerindeki en hassas noktadır. Bunun birçok sebebi olabilir ama bu bölgede bir kaza geçirmiş olmaları ve artık kalıcı izler bırakmış olmaları da olabilir. Bu izleri kapatmak için bıyık ekimi işlemi faydalı olacaktır. Bıyık ekimiyle iz bölgesi kapatılabilir.

Bıyık Ekimi Sonrasında İyileşme Nasıl Olur?

İşlemden 2-8 hafta sonra kıl kökünde dökülmeler yaşanır. Şok dökülme denen bu durum normaldir. Bıyıkların şeklinin oluşması ve belirginleşmesi ise 6-12 ay kadar sürer.

Bıyık Ekimi Ne Zaman Sonuç Verir?

İşlemin sonuç verme süresi değişir. Genel olarak sağlıklı bıyıkların çıkması için 4-6 ay geçmelidir. 6-12 ay sonra ise bıyık ekimi sonuçları daha net bir şekilde görülür.