Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasty) Nedir?

Karın germe ameliyatı, karın bölgesindeki fazla deri ve yağın alındığı cerrahi bir işlemdir. Abdominoplasti cerrahlar, plastik cerrahlar ve diğer uzmanlar tarafından yapılabilir. Prosedür, kozmetik amaçlı veya karın bölgesindeki fazla deri veya yağın alınması gibi tıbbi amaçlar için kullanılabilir.

En yaygın abdominoplasti türü, bir vakum makinesine bağlı bir kanül ile emme (liposuction) yoluyla karındaki yağın alınmasını içeren abdominal liposuction’dır. Genel olarak karın bölgesindeki fazla deri ve dokuyu uzaklaştıran bir plastik cerrahi türüdür. Karın şeklini iyileştirmek, çatlakları azaltmak ve cildi sıkılaştırmak için yapılır.

Karın Germe Ameliyatı Neden Yapılır?

Karın bölgesindeki fazla deri ve yağın alınması için karın germe ameliyatı yapılır. Abdominoplasti olarak da bilinir. Abdominoplasti, gevşek deriyi sıkılaştırarak veya çatlakları azaltarak karın bölgesindeki fazla deri ve dokuyu uzaklaştıran cerrahi bir işlemdir.

Daha estetik bir görünüm elde etmek için fazla yağları gidermek için de kullanılabilir. Bu ameliyatı yapmanın en yaygın nedeni, alt karın görünümünü iyileştirmektir. Bu, bel-kalça oranını daha çekici hale getirmeyi içerir.

Karın Germe Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Karın germe; karın, bel ve kalça bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusunun azaltılmasını isteyen kişilere yapılır. Karın germe tipik olarak hem erkek hem de kadınlara uygulanabilen kozmetik bir işlemdir.

Obez veya orta bölgesinde aşırı yağlanma olan kişilere de uygulanır. Doğum yapmış ve kilo almış kişilere de uygulanabilir. Yani genellikle kozmetik nedenlerle yapılır, ancak hamilelik sonrası fazla yağlanma ve obezite gibi belirli durumları tedavi etmek için de yapılabilir.

Karın Germe Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Karın germe operasyonu 2-4 saat arasında sürer. İlki göbek çevresinden bir kesi ve daha sonra fazla derinin alındığı ikinci aşama olmak üzere iki aşamada yapılır. Bu prosedürün tamamlanmasının ne kadar sürdüğünü etkileyen birçok faktör vardır. Bunlar karın germe ameliyatının tipini, hastanın kilosunu ve doktorun deneyimini içerir.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalı?

Uzman hekim tarafından operasyon öncesinde uyulması gerekenler hakkında bilgiler verilir. Sigaraya en az iki hafta önceden ara verilmelidir. Aynı zamanda bir süre güneşe maruz kalınmaması gerekir. Karın germe ameliyatı öncesinde kan sulandırıcı ilaçlar da bırakılmalıdır.

Karın germe ameliyatından önce yapılması gereken en önemli şeylerden biri, ameliyat sonrası diyet ve egzersiz rutini uygulayarak sağlıklı bir yaşam tarzına hazırlanmaktır. Bu planların amacı, fazla deri, yağ veya gevşek derinin geri dönmesini önlemek için sağlıklı bir kiloyu korumak ve kas kütlesi oluşturmaktır.

Karın Germe Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Operasyonun iyileşme süresi, uygulanan tekniğe ve yapılan işlem çokluğuna göre değişir. Hastanede 1-2 gün kalınır. 10 hafta içerisinde ise kişinin iş hayatına dönmesi mümkündür.

Karın Germe Operasyonu ile Birlikte Hangi Operasyonlar Yapılabilir?

Karın germe ile birlikte liposuction, meme estetiği gibi operasyonlar yapılabilir. Bu sayede de pek çok konuda estetik işlem yapılır.

Mini Karın Germe (Mini Abdominoplasti) Estetiği

Sadece göbek deliğinin altındaki bölgede yapılan işleme mini karın germe ameliyatı denir. Bel ve kasıklar için bir etkisi yoktur.

İzsiz karın Germe Ameliyatı (Endoskopik Karın Germe)

Karın derisinde kesi yapılmayan bir ameliyattır. Endoskopik olarak ayrılan karın kasları, dikiş koyularak daha sıkı hale getirilir. Karın derisinde sarkma yoksa idealdir.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları 2023

Operasyonda uygulanan tekniğe göre fiyat değişir. Aynı zamanda cerrah tecrübesi, ne kadar fazla işlem yapıldığı da fiyatları etkiler. Karın germe ameliyatı fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamile Kalabilir Miyim?

Bu ameliyatı yaptıran kişiler hamile kalabilir. Ameliyatın hamile kalma konusunda herhangi bir olumsuz etkisi bulunmuyor. Sağlıklı bir şekilde çocuk yapılabilir.

Karın Germe Ameliyatı Olan Kişi Hamile Kalıp, Doğum Yapabilir Mi?

Karın gerdiren kişilerin hamile kalması konusunda bir engel ya da problem yoktur. Yani hamile kalmak ve doğum yapmak mümkündür.

Doğum Sonrası Çatlaklar Karın Germe ile Geçer Mi?

Doğumdan sonra meydana gelen çatlaklar için karın germe yöntemi tercih edilebilir. Bu konuda etkili olan ve büyük oranda fayda sağlayan bir işlemdir.

Karın Germe Ameliyatı Ağrılı Mıdır?

Operasyon sırasında anestezi uygulanır ve ağrı hissedilmez. Operasyondan sonra ise ağrılar yaşanabilir. Ancak reçete edilen ilaçlar ile bu ağrılar giderilebiliyor.

Karın Germe Sonrası Ne Zaman İşbaşı Yapılabilir?

Mini karın germede 5 gün sonra işe dönülebilir. Normal karın germede ise 2 hafta sonunda işbaşı yağmak mümkündür.

Karın Germe Ameliyatı Olanlar Bikini Giyebilir Mi?

Ameliyattan sonra oluşacak izler iç çamaşırı içerisinde kalır. Yani karın germe ameliyatı olan kişiler rahat bir şekilde bikini gibi şeyler giyebilir.

Karın Germe Sonrasında Korse Kullanımı Neden Gerekli?

Karın bölgesinin daha kolay gerilmesi ve düzelmesi için korse kullanılmalıdır. Aynı zamanda bu bölgenin dış etkenlere karşı da korunmasını sağlar.

Karın Germe Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Operasyondan sonra iz kalır. Bu son derece normaldir çünkü kesi açılarak işlem yapılır. Ancak izler göbek altındadır ve dışarıdan fark edilmez.

Karın Fıtığı Karın Germe ile Giderilir Mi?

Ameliyat ile birlikte karındaki kaslar onarılabilir. Bu kapsamda da karın bölgesindeki fıtıkları gidermek de mümkün oluyor. Yani fıtık giderilebilir.

Ameliyat Yazın Uygulanır Mı?

Operasyon her mevsim yapılabilir. Ancak belirtmek gerekir ki yazın yapılıyor ise hastanın direkt güneş ışınlarına karşı karın bölgesini koruması gerekir.

Karın Germe Ameliyatından Sonra Şişlik Ne Zaman Geçer?

Operasyon sonrasında ödem ve şişlik oluşması son derece normaldir. Bu şişlikler genellikle bir ay içerisinde tamamen gider.

Karın Germe Ameliyatından Sonra Kilo Verilir Mi?

Operasyon, kilo verdirme amacı ile yapılmaz. Karındaki fazla yağ ve derinin alınması ile daha sıkı görünmesi için yapılır. Yani kişi, kilo verdikten sonra yapılır.

Karın Germe Operasyonunun İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Hastalar 2 gün içinde taburcu olur ve vücudun toparlanması 1 ay sürebilir. Tam olarak iyileşme içinse 3 ay beklenmesi gerekir.

Operasyon Sırasında Takılan Drenler Ne Zaman Çıkarılır?

Operasyon sırasında dren takılır. Karın germe ameliyatı sırasında takılan bu drenler, genel olarak 5 gün ile 1 hafta arasında bir süre geçince çıkarılır.

Operasyondan Sonra Dikişler Ne Zaman Alınır?

Karın germe operasyonun atılan dikişler belirli bir süre sonra alınır. Bu süre genel olarak 7 ila 10 gün arasında değişiyor.

Operasyon Sonrasında Bölgede İz Kalır Mı?

Operasyondan sonra bölgede iz kalır ve bu çok normaldir. Çünkü kesi açılma durumu söz konusudur. Ancak izler gizlenir.

Operasyondan Ne Kadar Süre Sonra Egzersiz Yapılabilir?

3 hafta sonrasında hafif sporlar yapılabilir. Diğer spor aktiviteleri içinse 6 hafta beklenmesi gerekir. Aksi takdirde sorunlar olabilir.

Karın Germe Operasyonundan Kaç Gün Sonra Duş Alınabilir?

Operasyondan sonra duş almak için bir süre beklenmesi önemlidir. Genel olarak bir hafta kadar beklenmeli ve dikişlerden sonra duş alınmalıdır.

Karın Germe Operasyonu ile Birlikte Yağ Alımı Yapılır Mı?

Karında yağlanma, önemli bir estetik problemdir. Bu problemin giderilmesi için karın germe ameliyatı ile birlikte yağ alımı da yapılır.