Mide Balonu Nedir?

Kilo vermeye yardımcı olur ve obezite hastalarını tedavi etmek için kullanılabilir. Yani, mideyi küçültmek için mideye yerleştirilen küçük bir tüptür. Yüksek kolesterol, obezite ve diyabet gibi çeşitli tıbbi rahatsızlıkları olan insanları tedavi etmek için kullanılır.

Hastaların yiyecek ve içecekleri daha az tüketmesine yardımcı olan mide balonu cihazıdır. Ürün adından da anlaşıldığı üzere mideye yerleştirilen küçük bir balondur.

Mide Balonu Nasıl Etki Eder?

Mide balonları, fazla kilodan veya obeziteden muzdarip insanlara yardımcı olmak için mideye yerleştirilebilen küçük bir hava odasıdır. Hastaların yiyecekleri daha az tüketmesine yardımcı olur. Mide balonları obezite tedavisinde oldukça faydalı bir araçtır.

İnsanların kilo vermesine yardımcı olmak için mideye yerleştirilip şişirilebilen küçük bir balondur. Aşırı kilolu kişilere yardımcı olmak için kullanılabilecek küçük bir cihazdır.

Çeşitli şekillerde kullanılabilir ve birkaç farklı kullanımı vardır. Midenin boyutunu küçültme ve böylece fazla kiloları olan hastalara yardımcı olma konusunda etkili olan bir medikal üründür. Mide balonunu kilo verme aracı olarak kullanmanın birçok yolu vardır.

Diyet, egzersiz ve diğer kilo verme yöntemleri ile birlikte kullanılabilir. Anahtar, istenen kilo kaybı sonuçlarını elde etmek için daha az yemek ve daha fazla egzersiz yapmaktır.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Mide balonları, ağızdan sokulabilen endoskopik bir cihazdır. Plastik bir tüpün içindeki küçük bir balondan oluşur, bu balon hava ile doldurulur ve daha sonra mideden gıdayı ince bağırsağa zorlamak için şişirilir. Mide balonları, şiddetli obezite veya ciddi kilo alımına neden olan diğer tıbbi rahatsızlıkları olan hastalarda kullanılabilir.

Ayrıca diyet veya ameliyat yoluyla kilo veremeyen hastalarda da kullanılır. Uygulama genel anestezi altında yapılır ve mide balonu yerleştirmek için endoskopi tekniğiyle mideye girilmesi sağlanır.

Balon, kameranın ucunda yer alır ve bu şekilde mideye yerleştirilerek hava ilde doldurulması sağlanır. 15 dakika kadar kısa bir sürede uygulanması mümkündür. Kısa bir işlem olması sayesinde hastanın hastanede yatmasına ihtiyaç duyulmaz. Uygulama bittikten sonra hasta 2 saat kadar hastanede kaldıktan sonra taburcu edilebiliyor.

Kaç Tip Mide Balonu Vardır?

Mide balonlarının 4 farklı tipi vardır. Bunlardan ikisi sıvılı ve havalı balon olarak adlandırılır. Bir diğer tip ise ayarlanabilir hacimli balondur. Son çeşidi ise kendiliğinden erime özelliği bulunan mide balonlarıdır ve çıkarılma sürelerine göre değişir. Sıvılı olan balon tipinde önce mide içerisine yerleştirilme yapılır.

Daha sonra ise katater kullanılarak balona sıvı verilir. Havalı balonlar ise en fazla kullanılan mide balonu tipleri arasında yer alır ve sabit hacimlidir. Takılan bu balona 6 ay boyunca herhangi bir müdahale yapılmaz. Kendiliğinden eriyen mide balonu modelleri ise su ile birlikte yutuluyor.

Sonrasında ise mideye yerleşim durumu kontrol ediliyor. Uzman hekim tarafından yapılan muayene sonrasında hangi mide balonunun kullanılacağına doktor ile birlikte karar verilir. Hastanın ihtiyaçları ve durumu doğrultusunda en uygun olan medikal balon tercih edilir.

Hangi Tip Mide Balonu Tercih Etmeliyim?

Hastaların mide balonları ile ilgili en fazla merak ettiği konulardan bir tanesi hangi tip mide balonlarının tercih edileceğidir. Hastadan hastaya kullanılması gereken mide balonları değişkenlik gösterir. Bu balon modelleri yumuşaktır ve silikon dokudan oluşur.

Operasyonu yaptırmak isteyenler için ilk olarak muayene sağlanır. Bu muayenede yapılan inceleme sonrasında elde edilen bilgi ve veriler doğrultusunda uzman hekim tarafından doğru balon seçilir.

Hastanın sağlık durumu ve kilosu, bu konuda en önemli etkenlerden bir tanesidir. Mide balonlarında hangi tip balon kullanıldığı fark etmeksizin hastanın en az 20 kilo vermesi hedeflenir. Aynı zamanda Obezite cerrahisi öncesinde ön müdahale olarak kilo verilmesi gerektiğinde havalı balonların kullanımı yaygındır.

Mide Balonu ile Ne Kadar Kilo Verilir?

Mide balonları hastanede yapılan bir işlemdir. Mide boyutunu artırmak ve kişilerin hızlı kilo vermesine yardımcı olmak için kullanılır. Mide balonu obezite, diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve daha fazlasını tedavi etmek için kullanılabilir. Özellikle, obeziteden muzdarip insanlara yardım etmek için kullanılan tıbbi bir cihazdır.

Mide içine yerleştirilen küçük bir tüptür ve hava ile şişirilebilir. Mide balonu ayrıca herhangi bir ek egzersiz veya diyet yapmadan kendi başına kilo vermeye de yardımcı olur.Obezite için sık kullanılan bir medikal ürün olması ile büyük oranda kilo verme imkanı sağlar.

Genel olarak 20 ila 25 kilo arasında bir kilo verilmesi mümkündür. Ancak bu durumun hastadan hastaya değiştiğini belirtmekte fayda var. En verimli sonuç için beslenme düzenine dikkat edilebilir. Aynı zamanda spor ile de desteklenebilir. Hastalar için düzenli olarak kilo takibi de yapılarak sürecin daha iyi olması sağlanabiliyor.

Mide Balonu Çıktıktan Sonra Geri Kilo Alınır Mı?

Mide balonları çeşitli nedenlerle kullanılabilir, ancak en yaygın nedenlerden biri kişinin fazla kilo almamasını veya kilo vermesini sağlamaktır. Balonun mideye yerleştirilmesini ve hava ile şişirilmesinin ardından serbest bırakılmasını içeren basit bir işlemdir.

Balon, kaldırılmadan önce istenen boyutuna ulaşana kadar şişecektir. Bu prosedür, diyet ve egzersiz programınızı ne kadar iyi yaptığınıza bağlı olarak farklı şekillerde etki edebilir.

Ancak sorun şu ki, mide balonu çıkarıldıktan sonra bazı insanlar hormonal dengesizlikler, vücut kompozisyonundaki değişiklikler ve kötü beslenme ve egzersiz eksikliği gibi diğer yaşam tarzı faktörleri gibi çeşitli faktörler nedeniyle tekrar kilo almaya başlayabilir.

Mide balonları, midenin kapasitesini istenen oranda azaltmak için kullanılan medikal bir üründür. Çıkarıldıktan sonra mide kapasitesi tekrar eski halinde dönecektir. Bu nedenle de kişinin sağlığına, beslenmesine dikkat etmemesi ve egzersiz yapmaması gibi nedenler ile tekrar kilo alması söz konusu olabilir.

Mide Balonu Uygulamasının Riskleri Nelerdir?

Mideye uygulanan cerrahi uygulamalarda ve işlemlerde çeşitli komplikasyon riskleri her zaman vardır. Mide balonundan sonra ise kanama, karın ağrısı, bulantı, balonda sızıntı gibi sorunlar yaşanabilir. Enfeksiyon da uygulama sonrası riskler arasında yer alır. Bir başka risk veya yan etki olarak ise anestezi duyarlılığı gösterilebilir.

Komplikasyon riskinin daha az olması için operasyonun alanında uzman bir cerrah tarafından yapılması önemlidir. Aynı zamanda kullanılan mide balonunun da kaliteli olması gerekir. Bu şekilde komplikasyon riski yaşama olasılığı minimum düzeyde olur. Belirli olmayan komplikasyonların tespiti için doktor kontrollerine aksatmadan gitmek gerekir.

Mide Balonu Fiyatları 2023

Mide balonları, farklı fiyat seçenekleri ile uygulanır. Belirtmek gerekir ki uygulanabilen birbirinden farklı balon tipleri vardır. Hangi balonun kullanıldığına bağlı olarak ise ödenmesi gereken ücretler değişir.

Aynı zamanda operasyonu yapan cerrah ve hastane de fiyatlar üzerinde etkili olur. Genel olarak mide balonu fiyatları için muayene olmak gerekir. Mide balonu fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.