Kök Hücre ile Cilt Gençleştirme Nedir?

Son dönemde kök hücre ile cilt gençleştirme yöntemi olarak adını sıkça duyduğumuz kök hücre tedavisi, herhangi bir risk içermeyen ve cerrahi operasyon gerektirmeyen acısız bir işlemdir. Dünya çapında 20 yılı aşkın süredir güvenle uygulanmaktadır.

İlk olarak Amerika’da ortaya çıkan yöntem aynı zamanda FDA onaylıdır. İşlemi gerçekleştiren uzman kişinin kulak arkasına bir iğne yaparak yöntemi gerçekleştirir. Beraberinde damar yolu ile kanı alınan hastanın kök hücreleri toplanarak laboratuvarda işleme sokulur ve gerekli sayıya ortalama bir ay içerisinde ulaşılır.

Bu hücrelerin hastalara geri verilmesi yine iğne kullanılarak son derece basit şekilde yapılmaktadır. Uygulama yapılacak bölgeye lokal anestezik kremle sürülerek kök hücre nakli gerçekleştirilir.

Tekrarlanan işlemler birer ay arayla toplamda üç kez yapılır. Deride amaçlanan kök hücre toplamının yaklaşık on yıl önceki seviyeye ulaşması ile kök hücre ile cilt gençleştirme işlemi altı ay sonra tamamlanır.

Kök Hücre ile Cilt Gençleştirme Tedavisi

İnsan cildinde yer alan kök hücreler özellikle otuzlu yaşlardan itibaren gittikçe azalır ve yaşlanma ortaya çıkar. Ölen köşeleri kök hücre nakli ile yerine koymak yıllar içerisinde oluşan eksiklikleri gider mi anlamında oldukça değerlidir.

Bu sayede kaybedilen gençlik tekrar kazanarak cildin eskisi gibi sağlıklı ve gergin olması mümkündür. İşlem, yukarıda belirttiğimiz gibi kulak arkasından alınan kök hücrelerin laboratuvar ortamında üretilerek iğne ile cilde geri verilmesi esasına dayanır.

Yaşlılığın ilk belirtilerini görüldüğü otuzlu yaşlardan sonra erkek veya kadın fark etmeksizin herkese uygulanabilir. İşlem sırasında alınan kök hücreler kişinin kendi hücreler olduğu için başarısızlık olasılığı yoktur.

Yapılan tedavi prosedürü kişiler arasında herhangi bir farklılık göstermez. Ayrıca, kök hücre ile cilt gençleştirmede temel amaç kişinin cilt dokusunda yer alan kök hücre sayısını on yıl önceki seviyeye yükseltmektir.

Cilt Nasıl Yaşlanır?

İnsan cildi temel yapı olarak bağdoku zeminine oturmaktadır. Bana dokuda yaralan el elemanlar ve kolajen kök hücreler tarafından üretilmektedir. Bu kök hücreleri biyolojicam yapısında Fibroblast adı verilmektedir. İnsanlar yaşadıkça bu hücreler her sene yaklaşık olarak %2 oranında azalmaktadır.

Netice olarak bağ doku ve kolajen gibi yapı elemanları üretimi de azalmaktadır. Bu şekilde yaşlanma ortaya çıkmakta ve kök hücrelerin eksikliği her geçen sene daha fazla hissedilmektedir.

Cilt Yaşlanmasının Belirtileri Nelerdir?

İnsan cildinde yar alan bağ doku elemanları, zeminini doldurarak cildin gergin durmasını sağlar. Destekleyici bu yapıda malzemesinin en önemlileri kolajen ve elastik liflerdir. Kök hücreler tarafından üretilen tüm bu yapılar zamanla azalarak cildin daha gevşek olarak altındaki yapılara bağlamasına neden olur.

Unutulmaması gereken noktalardan biri de şudur ki insan cildi altındaki bu temelden beslenmektedir. Hatta kılcal kan damarları cildin üst yüzüne kadar ulaşmamakta ve bağ doku içerisinde sonlanmaktadır.

Altındaki yapılara sıkı şekilde bağlanamayan ve gevşemeye başlayan cilt yüzeyinde kırışıklıklar oluşmaya başlar. Zaman içerisinde yıpranma belirtileri daha fazla ortaya çıkar ve böylece yaşlılık oluşur.

Cildimiz Neden Yaşlanır?

Cildin yaşamaya başlaması, cildi ayakta tutan yapı elemanlarının eksilmeye başlaması ile gerçekleşir. Bu yapı elemanları üreten temel şey Fibroblast adı verilen hücrelerdir. Her sene %2 oranında azalan kök hücre sayısı başlarda çok ciddi eksikliklere sebep olmasa da otuzlu yaşlardan sonra fark edilmeye başlar.

Cilt Yaşlanması Tedavisi

Günümüzde cilt yaşlanmasına tedavi etmek amacıyla pek çok yöntem bulunmaktadır. Ne yazık ki bunlardan hiçbiri kalıcı ve etkin bir çözüm sunmaktadır. Cilt germe şeklinde gerçekleştirilen plastik cerrahi operasyonları cilt gençleştirme değildir.

Cildi gerginleştirmenin tek yolu bu dokulara kaybettikleri eski yapısını kazandırabilmek ile mümkün olur. Besin ve vitamin takviyeleri var olan şartların iyileşmesini sağlasa da hiçbir zaman eski hücre sayısını ve bağ doku elemanlarına geri getirmez. Cildi gençleştirmenin tek yolu kök hücre ile cilt gençleştirme olarak karşımıza çıkar.

Ciltte Kök Hücre Tedavisi Kimler Uygulayabilir?

Pek çok insan cilt gençleştirme için kökü hücre tedavisini tercih etmektedir. Bu tedavi özellikle otuzlu yaşlardan sonra gerçekleştirmektedir. Kadın veya erkek fark etmeksizin herkese kök hücre tedavisi ile cilt gençleştirme uygulanabilir. Tek istisnası kemoterapi alan kanser hastaları gibi ağır kimyasal maruziyetidir. Bu tip kişilere işlemin uygulanması önerilmemektedir.

Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Yaşlanma herkeste farklı bölgelerde belirgindir. Kimi insanlar için yüz kırışıklıkları daha önce ortaya çıkarken kimi insanlar da eller, boyun, selülit bölgeleri ön planda olmaktadır. Ayrıca, kök hücre ile cilt gençleştirme genellikle yüz bölgelerine uygulansa da belirttiğimiz diğer alanlara da uygulanabilir. Hatta kalıcı yara izleri ne de çözüm olarak iyi bir alternatiftir.

Cilde Kök Hücre Tedavisinin Faydaları

Tedavide kullanılan hücreler kişinin kendi hücreleridir. Cilt altı dokudaki Fibroblast sayısını artırarak kolajen gibi bağ doku elemanlarının yeniden sağlıklı şekilde üretilmesini sağlar.

Sayısı gençlikteki gibi artan yapı elemanları sayesinde cilt daha genç kırışıksız ve parlak bir hal alır. Cilt altı dokuda artık ücret sayısı derin dokuları da etkiler. Cilt kalınlığı artar ve yoğunlaşma olur. Cildin eskisi gibi onarım yeteneği artar ve gençleşme sağlanır.

Cilt lekelerinde azalma görülür, canlanma meydana gelir. Cilt eskisi gibi daha fazla su tutmaya başlar ve kuruluk ortadan kalkar. Sonuç olarak kök hücre ile cilt gençleştirme ile bebeksi pürüzsüz bir cilt ortaya çıkar.

Cilde Kök Hücre Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kök hücreler kişinin vücudundan alındıktan sonra laboratuvar ortamında üretilir. Alınan hücreler tekrar tekrar cilde uygulanır. Amaç ciltte istenilen eski hücre sayısını yeniden sağlamaktır. Yaklaşık olarak 2-3 seansta işlem tamamlanır. Toplam süre açısından kök hücre ile cilt gençleştirme altı ay yeterli olmaktadır.

Uygulama Tekrarlanabilir Mi?

İşlemin sıklığı açısından ise yılda bir kez uygun olmaktadır. Bundan sonra dilenirse ölene kadar kök hücre nakli gerçekleştirilebilir. Zaten kök hücre ile cilt gençleştirme işleminin bu tekrarlara bağlı olarak başarı oranı artmaktadır.

Cilde Kök Hücre Tedavisinin Riskleri Nelerdir?

Kök hücre tedavisi ile cilt gençleştirme işleminin herhangi bir risk veya yan etki içermesi söz konusu değildir. Çünkü alınan hücreler kişinin kendi hücreleridir. Bu sebeple herhangi bir doku retti veya alerji gerçekleşemez.

Cilde Kök Hücre Tedavisinin Etkileri Ne Zaman Görülmeye Başlar?

Kök hücre tedavi işlemi beraberinde yap enjeksiyonunu da içermektedir. Bu sebeple ciltte canlanma işlemden hemen sonra görülür. Nakledilen Fibroblast etkinliği ise üç hafta sonra başlar ve kök hücre ile cilt gençleştirmenin altı ayda tam etkileri görülmeye başlar.

Kök Hücre ile Cilt Gençleştirme Fiyatları 2023

Kök hücreler kullanılarak gerçekleştirilen cilt gençleştirme tedavisi sıradan bir cilt bakım prosedürü değildir. Cilt gençleştirme anlamında dünya üzerinde bugüne kadar geliştirmiş en etkili ve son teknoloji işlemdir. Her şeyden önce uygulamanın yapılacağı kişi için optimum tedavi yöntemi belirlenmelidir.

Hücrelerin laboratuvar ortamında üretilmesi hiç şüphesiz maliyeti yükseltmektedir. Tercihe bağlı olarak artan seans sayıları yine fiyatlandırmaya etki eden bir başka faktördür.

Kök hücre ile cilt gençleştirme işleminin başarısı, tedaviyi gerçekleştiren alanında uzman kişilere direkt olarak bağlıdır. Bu sebeple klinik ortamlarda yapılması gereken bu tedavi için sağlık merkezinin kalitesine bağlı olarak da farklı şekillerde ücretlendirme yapılır. Kök hücre ile cilt gençleştirme fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Kök Hücre ile Cilt Gençleştirme Tedavisi Kanser Yapar Mı Ya Da Kanseri Tetikler Mi?

Uygulanan hücrelerin kişinin kendine ait olduğunu daha önceden belirtmiştik. Dolayısı ile bir kişinin kendi vücuduna ait hücrelerin başka bir dokuda kanseri sebebiyet verme ihtimali yoktur. Hatta sadece alerji gibi çok da hafif reaksiyonlar dahi görülmez.

Kök Hücre ile Cilt Gençleştirme Tedavisinde Bir Yaş Sınırı Var Mıdır?

İşlem temel prensip dahilinde zaten yaşlanmakta olan ciltlere tedavi amacıyla yapılmaktadır. Bu sebeple herhangi bir yaş sınırı söz konusu değildir.

Kök Hücre ile Cilt Gençleştirme Tedavisi Tekrarlanabilir Mi, Tekrarlanmalı Mıdır?

Bu tedavi etkilerini yitirmez. Sadece yıllar içinde tekrar cilt altı dokuda Fibroblast sayısının azalması ile yaşlanma gerçekleşir. Bu sebeple azalan hücrelerin tekrar yerine konması faydalı olacaktır. Temel amaç yıllar içerisinde kaybedilen hücrelerin yerine konması olduğu için yaklaşık iki sene sonra yeni seans yapılır.

Yüze Kök Hücre Tedavisi Aynı Anda Bir Yüz Germe İşlemi Midir?

Hayır! Estetik operasyonlar sadece var olan yaşlı dokunun gerilmesi prensibine dayanır. Böylece kırışıklıklar açılarak gergin bir görünüm elde edilir. Nakilde ise hücreler gençlikteki gibi taze cilt üreterek gerçek bir gençleştirme sunar.

Kök Hücreler Kansere Dönüşür Mü?

Cilt gençleştirme de nakledilen hücreler zaten kişinin kendi vücudunda hatta derisinin altında bulunan hücrelerdir. Tek yapılan vücudun başka bölgelerinde yer alan hücrelerin toplanarak gençleştirilmek istenen bölgeye toplanmasıdır. Bu şekilde o alanda gençlikteki gibi hücre sayısı artış olur ve bağ doku üretimi daha kaliteli hale gelir. Dolayısı ile herhangi bir kanser gelişme söz konusu olamaz.

Ağrı Hisseder Miyim?

İşlem sırasında iki temel gelişim söz konusudur. İğne ile yapılan bu girişimlerde lokal anestezi uygulandığı için ağrı hissi yok denecek kadar azdır.

Sonuçlar Kalıcı Mıdır?

Genel anlamda kök hücre tedavisi etkilerinin sürmesi iki senedir. Nakledilen hücrelerin etkisi bu süre içerisinde geçmese de yaşlanma ile beraber otomatik olarak eski Fibroblast sayıları azalacaktır ve kırışıklıklar belirginleşmektir. Bu durumda yeni seans uygulaması ile gençlik iksiri takviyesi gerekli olur.

Gençleşme Amacıyla Mı Kullanılır?

Yıllar içerisinde vücutta yaşamının en çok fark edildiği yer hiç şüphesiz cilttir. Cilt yenileme amacıyla yapılan kremler, işlemler, besin takviyeleri, vitaminler, PRP gibi uygulamalar bakımdan öteye gitmez. Cildin gençleşmesinin tek yolu, içeriden vücudun genç doku üretmesiyle mümkün olabilir. Kısaca belirtmek gerekirse kök hücre ile cilt gençleştirme, gerçek bir gençlik aşısıdır.