Check Up Nedir?

Check up, doktor veya hemşire tarafından yapılan sağlık kontrolüdür. Genellikle kontrole gelen kişinin sağlık durumunun iyi olduğundan emin olmak ve herhangi bir sorun olup olmadığını görmek için yapılır. Kapsamlı bir sağlık kontrolü olarak gösterilebilir.

Check Up Neleri Kapsar?

Sağlık kontrolü, aşağıdakiler dahil olmak üzere sağlık durumunuzu kapsar:

  • Vücut kitle indeksi
  • Kan basıncı
  • Kolesterol
  • Şeker hastalığı
  • Açlık kan şekeri
  • Kalp atış hızı
  • Yükseklik ve ağırlık

Belirtilenler ve daha birçok şey check up kapsamında kontrol edilir.

Check-Up Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Sağlık kontrolü doktor tarafından yapılır ve genellikle yaklaşık 2-3 s saat sürer. Doktor sağlığınızla ilgili sorular soracak, kilonuzu ve tansiyonunuzu kontrol etmek için fizik muayene yapacak ve tansiyonunuzu ölçecektir. Bu temel işlemlerin ardından kapsamlı testler yapılır.

Check Up Neden Yapılmalı?

Vücudunuzun sağlıklı olduğundan emin olmak için düzenli olarak kontroller yapılmalıdır. Sağlıklı olduğunuzdan ve vücudunuzun düzgün çalıştığından emin olmak için her yıl bir sağlık kontrolü yaptırmalısınız. Bu sayede sağlık sorunları erken tespit edilebilir.

Kimler Check Up Yaptırmalı?

Genel sağlık kontrolü, kişiye yılda bir kez yapılması gereken sağlık kontrolüdür. Yıllık sağlık kontrolünün bir parçasıdır. Kontrol; fizik muayene, tansiyon, boy, kilo ve kan şekeri gibi taramaları içerir. Herkesin bu işlemi yaptırması gerekir.

Sağlıklı Bir Kişinin Yılda Bir Kez Check Up Yaptırması Neden Önemlidir?

Genel sağlık kontrolü yaptırmanın önemi, vücudunuzun nasıl olduğunu ve daha iyi hale getirmek için neler yapabileceğinizi bilmenize yardımcı olmasıdır. Ayrıca check up sonuçlarından vücudunuz hakkında birçok bilgi edinebilirsiniz. Kişinin hastalıklarının erken tespitinde önemlidir.

Ne Zaman Yaptırmalısınız?

Yılda en az bir kez sağlığınızı kontrol etmeniz tavsiye edilir. Bazen daha sık kontrol etmeniz önerilir. Bunun nedeni, vücudun sürekli değişmesidir ve gerekli önlemleri alabilmeniz için değişiklikleri takip etmek önemlidir. Herhangi bir zamanda kontrol yapılabilir.

Check Up Sırasında Nelere Bakılır?

Kontrol sırasında doktor hastanın boyuna, kilosuna ve kan basıncına bakar. Temel kontrollerin ardından sağlık test ve taramaları ile kişinin durumu ve mevcut hastalıkları incelenir. Kalp durumundan diğer organlara kadar pek çok şey kontrol edilebilir.

Check Up Öncesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Sağlık kontrolü öncesinde doktor talimatlarına uymaya dikkat edilmelidir. Aynı zamanda aç olmak ve sigara, alkol gibi şeyleri kullanmamak da önemlidir. Bu sayede sonuçlar daha doğru ve güvenilir olacaktır.

Şeker Hastalığı Sağlık Taraması

Diyabet sağlık taraması, birinin diyabetli olup olmadığını belirlemenin bir yoludur. Genellikle kan şekeri düzeylerini ölçmek için bir kan testi içerir.

Çocuk Check-Up Paketi

Sağlık taraması, çocuklar için önemli olabilir. Özellikle küçük yaşlarda yapılan check up ile rahatsızlıkların erken tespit ve tedavisi mümkün oluyor. Göz muayenesi, kan testi, böbrek fonksiyon testi, vitamin ve hormon düzeyleri gibi pek çok şey bu kapsamda tespit edilebilir.

Check-Up Plus Kadın

Kadınlara özel yapılan kapsamlı sağlık taraması ile oldukça detaylı bir sağlık testi yapılıyor. Bu kapsamda muayeneler, radyoloji testleri, kardiyolojik testler, laboratuvar testleri ve benzeri işlemler bu kapsamda gerçekleştirilir. Böylece kadınların sağlık durumu tespit edilebilir.

Kadınlara Özel Check-Up Paketi

Kadınlara özel olarak hazırlanan sağlık taraması paketi ile pek çok sağlık sorununu tespit etmek mümkün oluyor. Özellikle meme ve rahim hastalıkları, şeker ve tansiyon hastalıkları gibi sorunlar tarama sonrasında belirlenebilir. Hem kan testleri hem de görüntüleme testleri bu kapsamda yer alıyor.

Erkeklere Özel Check-Up Paketi

Erkekler için yapılan sağlık taraması içerisinde farklı görüntüleme ve laboratuvar testleri yer alıyor. Bu kapsamda da birçok hastalığın tespit edilmesi mümkün hale geliyor. Görme sorunları, kalp sorunları, prostat gibi rahatsızlıklar bu sayede bulunabilir. Radyolojik ve kardiyolojik testler gibi testler de bu paket kapsamında yapılır.

Check-Up Plus Erkek

Sağlık taramaları genel olarak yapılabildiği gibi erkek ve kadınlara özel şekilde de yapılabilir. Bu kapsamda sunulan birçok farklı paket vardır. Check up plus erkek paketi ise geniş kapsamlı ve detaylı bir test olması ile ön plana çıkıyor.

Hızlı Kış Check-Up Paketi

Kış mevsiminde yaygın olarak ortaya çıkan hastalıklara karşı önlem almak ve korunmak için sağlık taraması yapılabilir. Kış ayına özel sağlık tarama paketi ile laboratuvar testleri ve muayeneler ile hızlı bir test yapılıyor.

Kapsamlı Kadın Check-Up Paketi

Kapsamlı bir şekilde yapılan kadın sağlık taramasında kişinin başta kadınsal hastalıklar olmak üzere pek çok sağlık sorunu tespit edilebilir. Bu paket, geniş kapsamlı ve oldukça detaylı bir taramayı içerir.

Kapsamlı Erkek Check-Up Paketi

Erkekler için yapılan kapsamlı sağlık taramasında erkeklere özel hastalıklar başta olmak üzere sayısız hastalık ve rahatsızlık tespit edilebilir. Normal teste göre daha uzun sürer ve daha detaylıdır.

Kapsamlı Kadın VIP Check-up Paketi

Paket içerisinde kadın doğum, iç hastalıkları, EKO, EKG, laboratuvar testleri, akciğer grafisi, radyolojik muayeneler ve benzeri şeyler yer alır. Kapsamlı bir tarama olması ile çok faydalıdır.

Check Up Fiyatları 2023

Yapılacak olan taramanın ne kadar kapsamlı olduğuna göre ödenmesi gereken ücretler değişkenlik gösteriyor. Bu kapsamda ücretlerde temel unsurun yapılacak test, muayene ve görüntüleme olduğu söylenebilir. Check up fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Genetik Check Up Tarama Programı

Sağlık taraması kapsamında yapılan genetik tarama, kişinin mevcut genetik bozukluklarını ya da hastalıklarını tespit etmek için geliştirilmiş bir tekniktir. Aynı zamanda DNA testi ve benzeri şekillerde de adlandırılabilir. Aileden geçen genetik hastalıklar için önemlidir.

Kimler Check Up Yaptırmalıdır?

Sağlık taramaları, kişinin sağlığı için son derece önemlidir. Bu nedenle de en az yılda bir kere olacak şekilde herkesin check up yaptırması faydalıdır. Günümüzde pek çok insan bu sağlık taramaları sayesinde hem vücudu hakkında bilgi sahibi oluyor hem de hastalıklarını erkenden öğreniyor.

Hangi Hastalık ve Konular Taranıyor?

Sağlık taramasının kapsamına göre taranan hastalık ve konular değişebilir. Ancak genel olarak kalp, böbrek, karaciğer, üreme organları, kan kontrolü ve benzeri işlemler yapılır. Kişinin vücudu kapsamlı bir şekilde incelenir.

Testler Nerede Değerlendiriliyor?

Sağlık testlerinin değerlendirilmesi tam donanımlı laboratuvarlarda ve görüntüleme merkezlerinde yapılır. Hastanelerin bu bölümlerinde uzman doktorların incelemesi ile sonuçlar kişiye aktarılır.

Koruyucu Hekimlik / Check Up Anlayışı Nedir?

İnsanların hastalanmadan hastalıklara karşı önlem alması için korunması, koruyucu hekimlik anlayışı şeklinde açıklanabilir. Sağlık taraması bu kapsamda vücut ve sağlık durumu hakkında bilgi vererek erkenden tanı koymayı ve önlem almayı sağlar.

Check Up ile Hastalık Riskleri Yok Edilebilir Mi?

Genel olarak sağlık durumunu ve hastalıklarını tespit etse de erken tanılar ve belirtilerin saptanması ile hastalık riskleri düşürülebilir ve yok edilebilir. Bu kapsamda da herkesin düzenli sağlık kontrolüne girmesi önemlidir.

Hangi Kanserler Check Up ile Teşhis Edilir?

Akciğer ve bağırsak kanseleri, meme ve rahim kanserleri, prostat kanseri, bağırsak kanseri, kolorektal kanserler ve benzeri pek çok kanser tipi tespit edilebilir. Bu kapsamda check up kanser tanısında önemli rol oynar.