Kol Germe Nedir?

Kol germe ameliyatı, üst koldaki fazla deri ve yağın alındığı cerrahi bir işlemdir. Hem erkek hem de kadınlara uygulanabilen bir estetik ameliyattır. Operasyon genellikle kollarında gevşek, sarkık veya deri fazlalığı olan hastalarda yapılır.

Fazla deri hastanın orantısız bir görüntüye sahip olmasına veya rahatsızlık vermesine neden olduğunda da işlem estetik nedenlerle de yapılabilir. Kolun alt veya üst kısmındaki fazla deri ve yumuşak dokuyu çıkaran cerrahi bir işlemdir.

Ameliyat tipik olarak kol selülitini tedavi etmek için kullanılır, ancak kollardaki çatlaklar gibi diğer durumlar için de kullanılabilir. Ameliyat bir veya iki kolda yapılabilir.

Kol Neden Sarkar?

Kol, göğüs kasları tarafından iyi desteklenmediği için sarkar. Kol germe ameliyatı ise bunu düzeltmek için yapılır. Kol sarkmasının nedenleri iç ve dış olmak üzere iki gruba ayrılabilir. İç nedenler arasında kas zayıflığı, kas dengesizliği ve kötü duruş bulunur.

Dış nedenler arasında kas gerginliği, yaralanma ve kolun aşırı kullanımı bulunur. Kol sarkmasının bazı nedenleri önlenebilir veya önlenebilirken, önlenemeyen nedenler de vardır. Bunun bir nedeni, kollarda ve omuz kuşağı bölgesinde destek eksikliğine yol açan obezitedir. Fazla kilo alma, aşırı zayıflama, yaşlanma gibi nedenlerle kol sarkması yaygındır.

Kol Germe Ameliyatı İçin Uygun Muyum?

Kilo kaybı veya yaşlanma sonrası kollarında deri, yağ ve doku fazlalığı olan herkese kol germe ameliyatı yapılabilir. Koldaki fazla deri ve yağın alınarak daha pürüzsüz, daha tonlu bir görünüm elde edilmesini sağlayan cerrahi bir işlemdir.

Hamilelik veya yaşlanma gibi diğer faktörler nedeniyle kilo vermiş kişilere de uygulanabilir. Şeker hastalığı veya şiddetli artriti olanlar için önerilmez çünkü işlemden sonra kanama, enfeksiyon veya sinir hasarı gibi komplikasyonlar yaşayabilirler. Genel olarak kollarında fazla miktarda deri fazlalığı olan kişiler için kol germe ameliyatı uygundur.

Kol Germe Ameliyatı Teknikleri

Sarkan kolların gerilmesi için uygulanan ameliyat, farklı teknikler ile yapılabilir. Bu kapsamda da birçok teknik hastalar tarafından tercih ediliyor. Hangi tekniğin kullanılacağına ise muayene kapsamında doktor ile birlikte karar verilir. Kollarını gerdirmek isteyen kişilerin tercih edebilecek kol gerdirme uygulaması teknikleri şunlardır:

  • Standart kol gerdirme
  • Kısa izle kol gerdirme veya mini kol gerdirme ameliyatı
  • Uzatılmış izle kol germe ameliyatı

Kol Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Operasyondan sonra kolların 2 hafta kadar omuz üstüne kaldırılmaması gerekir. Kesi yerinin altında sıvı birikmesi olmaması için drenler kullanılır. Aynı zamanda kendiliğinden eriyen dikişler 1 ay içerisinde yok olur. Kollarınıza sarılan bandajlar ise 1-2 gün kalmalıdır.

3 gün boyunca korse takılması da faydalı olacaktır. Operasyondan sonra duş almak içinse 48 saat beklenmesi tavsiye ediliyor. Günlük aktivitelere dönüş için birkaç gün yeterlidir. Bunların yanı sıra araç kullanımına 2 hafta ara verilmesi de önemlidir. Özellikle tekrara belirtmek gerekirse kol germe ameliyatı sonrasında iyileşme sürecinin daha hızlı olması için korse kullanımı önemlidir.

Kol Germe Ameliyatının Sonuçlarını Ne Zaman Göreceğim?

Operasyon sonrasında kısa süre içerisinde sonuçların görülmesi mümkündür. Bu kapsamda ilk başta şişlik, ödem ve morarmalardan kaynaklı olarak net bir şey görülemez. Ancak ilk aydan sonra ödemelerin çoğunun gitmiş olması ile birlikte değişim fark edilir. İzler ise 1 yılın ardında ten rengine döner. Yani belirsiz izler haline gelir.

Kol Germe Ameliyatının Riskleri ve Potansiyel Yan Etkileri Nelerdir?

Genel olarak güvenli bir ameliyattır. Ancak bütün cerrahi işlemlerde olduğu gibi bu uygulamanın da bazı risk ve yan etkileri mevcuttur. Örneğin enfeksiyon ve kanama gibi düşük riskler vardır. Aynı zamanda geçici yan etkiler olarak morarma ve şişme görülebilir. Bunların yanı sıra sıvı birikimi, yaraların geç iyileşmesi gibi yan etkiler de olabilir.

Kol Germe Ameliyatı Ağrılı Mıdır?

Operasyon düşünüldüğünde en sık sorulan soru ağrılı olup olmayacağıdır. Cevap, ne tür bir anestezi aldığınıza ve ne kadar acıya tahammül etmek istediğinize bağlıdır. Anestezi yapıldığından ağrısızdır.

Kol Germe Ameliyatı Sonucu Kalıcı Mıdır?

Bu ameliyatın sonucu herhangi bir komplikasyon olmadan yapılırsa kalıcı olur. Prosedür, koldaki fazla deriyi ve yağı alarak kola daha belirgin bir şekil verir. Aşırı bir kilo değişimi yoksa kol germe kalıcıdır.

Kol Germe Ameliyatlarında Anestezi Gerekir Mi?

Kol gerdirme ameliyatında hastanın herhangi bir acı çekmemesi ve doktorun da rahat bir şekilde çalışması amaçlanır. Bu kapsamda da anestezi uygulanır. İşleme göre genel veya lokal anestezi yapılabilir.

Kol Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürmektedir?

Tam olarak yapılan uygulamaya ve kollarda ne kadar sarkma olduğuna bağlı olarak değişir. Ancak genel olarak kısa süren bir işlemdir. Operasyon, 1 ila 1,5 saat arasında tamamlanır. Yani çok uzun süren bir işlem değildir.

Minimal İnsizyon Kol Germe Nedir?

Minimal İnsizyonlu Kol Germe’de cerrah, kolun her iki tarafında dirseğin yakınında bir kesi yapar. Bu prosedür minimal invazivdir ve geleneksel ameliyatlardan daha hızlıdır. Etkili bir yöntemdir.

Brakioplasti Nedir?

Brakioplasti, kollardaki fazla deri ve yağın cerrahi olarak çıkarılmasını içeren bir kozmetik cerrahi prosedürdür. Vücudun istenmeyen veya ihtiyaç duyulmayan bölgelerinden yağ hücrelerini çıkarmak için genellikle liposuction ile birlikte yapılır. Karın germe de denir.

Kilo Alıp Verirsem Kol Tekrar Sarkar Mı?

Kilo alınıp verilmesi durumunda sarkma meydana gelmez. Ancak belirtmek gerekir ki bu, ne kadar kilo alındığına göre değişir. Yüksek miktarda ani kilo alma ya da verme durumunda sarkma olabilir.

Kol Germe Ameliyatı Hangi Mevsimde Yaptırmalıyım?

Operasyon için bir mevsim kriteri bulunmuyor. Kollarında sarkma olanlar, her mevsim bu uygulamadan yararlanabilir. Ancak belirtmek gerekir ki yaz aylarından güneşin etkilerinden korunmalıdır. Bu kapsamda güneş kremi kullanmak tercih edilebilir.

Kol Sarkması Egzersiz ile Düzelir Mi?

Vücutta kol da dahil olmak üzere herhangi bir bölgede hafif sarkma varsa egzersiz ile biraz düzeltilmesi mümkündür. Ancak koldaki fazla sarkma durumları için egzersiz yeterli olmaz. Bunun için ameliyat gereklidir.

Kol Germe Ameliyatı Sonrası Masaj Öneriyor Musunuz?

Ameliyattan sonra bazı durumlar yaşanması normaldir. Bunlardan birisi de ödem oluyor. Ödem zaman içerisinde kendiliğinden geçer. Ancak yine de masaj uygulayarak ödemin dağıtılması sağlanabilir. Yani kol germe ameliyatı sonrası uygulama bölgesine masaj yapılabilir.

Kol Germe Ameliyatlarından Sonra İz Kalır Mı?

Operasyonda kesi gerekli olduğu için doğal olarak koltuk altından dirseğe uzanan bir iz oluyor. Ancak bu iz kolun iç tarafındadır. Aynı zamanda ince bir izdir. İlk aylarda kabarık olurken zamanla solar. Böylece daha belirsiz bir iz olur.

Ameliyatsız Kol Germe (Örümcek Ağı ile Kol Germe)

Kolun altına örümcek ağı iplerinin yerleştirilmesi ile yapılır. Bu ipler, kol derisini sıkılaştırır. Aynı zamanda kollajen üretimi konusunda da faydalı olur.

Kol Germe Ameliyatı Fiyatları 2023

Operasyon kapsamında hastadan hastaya değişen fiyatlar söz konusudur. Bu kapsamda hangi yöntemin uygulandığı fazlasıyla önemlidir. Aynı zamanda birlikte yapılacak diğer işlemler de ele alınır.

Kol germe operasyonu fiyatı için hekimden ya da sağlık merkezinden, hastaneden bilgi alınabilir. Kol germe ameliyatı fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.