Vücut Kıllarından Saç Ekimi Nedir?

Vücut kıllarından saç ekimi, saçların vücudun çeşitli bölgelerinden alınıp, saç derisinin kel veya seyrelen bölgelerine yeniden ekildiği cerrahi bir işlemdir.

Vücut kıllarından saç ekim işlemi, geleneksel saç ekimine benzer. Ancak saç derisinin arkasından ve yanlarından saç almak yerine, bu teknik vücudun herhangi bir yerinden saç alır ve saç derisine implante eder. Bu, yeni saçlarınızı nereden alabileceğiniz konusunda daha fazla çok yönlülük sağlar.

Birçok insan görünüşlerini değiştirmek veya özgüvenlerini artırmak için saç ekimini tercih ettiğinden, saç ekimi sadece kafaları seyrekleşen veya kel olan kişiler için değildir. Bu yöntem, son yıllarda yükselişte olan nispeten yeni bir tedavi yöntemidir.

Bu prosedür başlangıçta kafa derisinin saçsız kısımlarını kapatmak için yapıldı, ancak saç dökülmesi için daha etkili ve estetik bir tedaviye dönüştü.

Vücut kıllarından saç ekimi kapsamında, genellikle ense, göğüs sırt veya bacak olmak üzere bir donör bölgeden alınan foliküllerin ekilerek saçlı derideki saç büyümesinin eski haline getirilmesi işlemidir. Saç seyrelmesi ya da kellik sorunu yaşayan kadın ve erkekler için etkili bir yöntem olduğu kanıtlanmıştır.

Saç Ekiminde Birincil Donör Alanı: Ense Bölgesi

Ense bölgesinden saç ekimi, saç derisinin bir bölgesinden diğerine saç nakli için kullanılan bir işlemdir. İşlem, saç köklerini içeren bir doku şeridi kullanılarak yapılır. Saç ekimi, diğer bölgelere göre daha fazla saç köküne sahip olduğu için genellikle kafa derisinin ense bölgesine yapılır.

Bu, ekim için daha fazla saç olduğu anlamına gelir ve bu da bu bölgeyi saç restorasyonu veya değiştirme ameliyatı için iyi bir aday yapar. İnsanların ense bölgesinden saç ekimi yaptırmalarının en yaygın nedeni, cerrahi veya cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi edilebilen erkek tipi kelliktir.

Saç ekimi için en yaygın alanlar sırt ve ense bölgesidir. Ense bölgesi, sırtın boyundan alt sırta uzanan kısmıdır. Aynı zamanda “üçgen” olarak da bilinir. Ense bölgesinden saç ekiminin başarı şansı, kafa derisinin diğer bölgelerinden yapılan saç ekimine göre daha yüksektir çünkü burası çok fazla saç kökü bulunduğu yerdir.

Vücut Kılı Saç Ekim Nasıl Yapılır?

Vücuttan saç derisine saç ekimi yapmanın birçok farklı yöntemi vardır. Ancak, birkaç tüyü yolmak kadar basit değildir. Saç ekimi birçok adımdan oluşan karmaşık bir işlemdir ve tamamlanması uzun sürebilir. Vücudun bir bölümünden foliküllerin hasat edilmesini ve ardından bunları kafa derisinin istenen bölgesine implante etmeyi içerir.

Bu sürecin ana teknikler şunları içerir:

  • Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE)
  • Foliküler Ünite Nakli (FUT)
  • Saç ekimi ameliyatı
  • DHI saç ekme

Vücut kıllarından saç ekimi yöntemi, kafa derisi üzerinde kullanılabilen implanter adı verilen bir cihaz kullanılarak yapılır. İğne vücudun donör bölgesindeki derisine delikler açar ve ardından bu deliklerden tüyleri çıkarmak için kullanılır. Bu işlem, vücut derinizden istenilen miktarda saç alınana kadar tekrarlanır. Ardından mikro cerrahi aletlerle yeni bir şekle getirildikten sonra tekrar yerleştirilmesi sağlanır.

Saç Ekiminde Vücut Kıllarının Kullanılması

Saç ekimi, kafa derisinin kel bölgelerinde saç büyümesini geri kazandırmak için cerrahi bir prosedürdür. Doğal saç büyümesinin olmadığı bölgelerde saçı eski haline getirmek için oldukça etkili ve güvenli bir yöntemdir.

Saç ekimi yıllardır kullanılmaktadır ve saçsız bölgelerdeki saçların geri kazandırılmasında oldukça etkili olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, teknolojideki gelişmelerle birlikte, vücut kıllarını ekim için kullanmak daha yaygın hale gelmiştir.

Vücut kılları sadece saç ekiminde değil deri grefti gibi diğer tıbbi işlemlerde de kullanılır. Cildi daha dayanıklı hale getirmek, enfeksiyon riskini azaltmak, daha doğal bir görünüm sağlamak gibi birçok amaçla kullanılmaktadır. Donör bölgelerden toplanan vücut kılları, daha sonra uygun şekilde kafada açılan kanallara yerleştirilir.

Vücut Kıllarının Özellikleri Nelerdir?

Vücut kılları, insan vücudunda büyüyen bir kıl türüdür. Baştaki uzun ve kalın kılların aksine kısalığı ile karakterizedir. Vücut kıllarının ekimde en yaygın kullanımı, kel noktaları ve mevcut kılların seyrelmesinin olduğu diğer bölgeleri kapatmaktır.

Çıkarma için kullanılan yöntem, hastanın yaşı, kel noktanın yeri ve istenen sonuç gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Saç ekimi işleminde vücut kılları kullanılır. Ayrıca foliküler ünite greftleri için bir şablon olarak kullanılır. Vücut kıllarının bu işlem için kafa derisi kıllarından daha etkili olması sağlanabilir.

Vücut kıllarının üzerindeki foliküller yüzeye daha yakındır ve daha kısa kıllara sahiptir ve daha kolay hasat edilir. Saç ekimi, vücut veya kafa derisi saçlarının foliküler ünite greftleri için şablon olarak kullanılmasını içeren cerrahi bir prosedürdür.

Saç ekimi kel bölgelere yapılabileceği gibi, başın tepesi veya yanları, kaş ve kirpikler, sakal ve bıyık veya göğüs gibi tam boy kellik olan bölgelere de ekim yapılabilir.

Vücut Kılı Saç Ekimi Kimlere Yapılır?

Vücut kılı saç ekimi, saç derisinde aşırı derecede saç dökülmesi veya seyrelmesi olan hastaları tedavi etmek için kullanılabilen bir saç ekimi türüdür. Vücut kıllarından saç ekimi kemoterapi veya radyasyon tedavisinden sonra meydana gelen saç dökülmesinin yanı sıra alopesi areata ve diğer koşulları gidermek için de kullanılır.

Saç Ekim Planlama ve Vücut Kılı Saç Ekimine Karar Verme

Saç ektirmek isteyen kişilerin ilk olarak uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi gerekir. Bu kapsamda kişinin durumuna bağlı olarak uygun planlama yapılır. Aynı zamanda donör olabilecek bölgelerin durumuna ve saç ekimi yapılacak alanın büyüklüğüne bağlı olarak hangi bölgeden greft toplanacağı kararlaştırılır. Bütün bu işlemler uzman hekim tarafından yapılır.

Sakal Bölgesinden Alınan Saç Kökleri

Sakal bölgesi, saç ekiminde kıl kökü almak için ideal bölgelerden birisidir. Karakteristik olarak ele alındığında ense saç kökleri ile benzer olduğunu söylemek mümkündür. Belirtmek gerekir ki sakal bölgesinden alan kökler, saç bölgesindeki köklere göre daha yavaş bir şekilde uzar. Aynı zamanda bu kökler, genel olarak tekli şekilde bulunurlar.

Göğüs Bölgesi Alınan Saç Kökleri

Göğüs bölgesinden alınan saç kökleri ile sakal bölgesi kökleri benzerdir. Her iki bölgede de genellikle tekli kökler bulunur ve vücut kıllarından saç ekimi uygulamasında kullanılabilir. Sakal köklerine göre daha az bir uzama sağlarlar.

Vücudun Diğer Bölgelerindeki Saç Kökleri (Sırt, Bacak vs.)

Sırt, bacak gibi alanlardan alınacak olan saç kökleri ile göğüs bölgesinden alınacak saç köklerinin özellikleri hemen hemen aynıdır. Aynı zamanda bu kökler genellikle orta bölgelerde kullanılır.

Vücuttan Alınan Saç Köklerinin Operasyon Sonrası

Operasyon sonrasında kökler üzerinde kabuklanma olabilir ve yaklaşık on gün sonra geçer. Saç köklerinin alındığı yerler kendini onarabilir. Bu kapsamda da 6 ay sonra gerekli olursa yeniden vücut kılından saç ekimi için kök alınabilir.

Vücut Kılı Saç Ekiminden Sonra Saçlarım Ne Zaman Uzar?

İlk üç hafta uzama görülür ve sonra dökülme yaşanır. Bu, şok dökülmelidir. Ardından altıncı ayda sağlıklı uzama başlar.

Vücut Kılı Saç Ekimi Fiyatları 2023

Uygulanan tekniğe göre farklı fiyatlar söz konusu olur. Aynı zamanda hangi bölgeden greft toplanacağı ve ne kadar greft toplanacağı da etkili bir konudur. Bununla birlikte işlemi yapan cerrah, hastane, saç ekim merkezi gibi faktörler de vücut kıllarından saç ekimi fiyatlarını belirlemede etkilidir. Vücut kılı saç ekimi fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.