Meme Küçültme Nedir?

Meme küçültme estetiği, memelerin belirli bir boyuta küçültüldüğü bir işlemdir. Bu işlemin amacı, özellikle fazla kilolu veya obez olan kadınlarda kadın vücut şeklini ve görünümünü iyileştirmektir. Genellikle hamile veya mastektomi geçirmiş kadınlarda görülen büyük göğüslerin görünümünü azaltmak için yapılır.

Göğüs küçültme estetiği, bir kadının göğüslerinin bir kısmını veya bir kısmını çıkararak göğüslerinin boyutunu küçültmeyi amaçlayan estetik işlemlerdir. Genellikle plastik cerrahlar tarafından yapılır ve hem erkek hem de kadınlara yapılabilir. İşlem göğüslerin etrafındaki yağ dokusunu keserek onları daha küçük göstermek için boyutlarını küçültmeyi içerir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Prosedür minimal invaziv bir teknik kullanılarak gerçekleştirilir. Meme küçültme ameliaytı için hasta genel anestezi altındadır ve rahat bir pozisyonda olmalıdır. Bu operasyonda kişinin meme içinde ve derisinde yer alan yağlar alınır.

Bu sayede de memenin daha küçük olması sağlanır. Operasyon için kullanılabilecek farklı teknikler vardır. Hangi tekniklerin kullanılacağına ise kişinin durumuna ve göğüslerin boyutuna göre uzman hekim tarafından karar verilir.

Meme Küçültme Yöntemleri

Göğüs küçültme yöntemleri sadece kozmetik işlemler değil aynı zamanda tıbbi işlemlerdir. Ayrıca göğüslerin boyutunu küçültmek için de kullanılırlar. Örneğin meme küçültme ameliyatı, memelerin boyutunu küçültmek ve fazla doku, yağ ve diğer istenmeyen yumuşak dokuları alarak meme kanserini önlemek için kullanılır. Bu işlem genel olarak ameliyat ile yapılır. Farklı ameliyat teknikleri mevcuttur. Aynı zamanda ameliyatsız bir şekilde lazerle küçültme gibi bir yöntem de bulunuyor.

Meme Küçültme Öncesi

Operasyondan önce hem yapılması hem de dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Operasyon öncesinde bir planlama yapılır. Uzman hekim tarafından gerekli ölçüm ve analizler yapılır. Aynı zamanda vücutta kılavuz çizgiler çizilir.

Doktorunuz tarafından ameliyat öncesinde uymanız gereken şeyler size söylenecektir. Bunlara uyarak meme küçültme ameliyatının başarılı olmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle kullandığınız ilaçlar olması durumunda bu ilaçların neler olduğunu doktorunuza bildirmeniz çok önemlidir.

Meme Küçültme Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Doktor tarafından verilen talimatlar göğüs küçültme ameliyatı olmuş kadınların süreci ve ameliyattan sonra ne yapmaları gerektiğini anlamalarına yardımcı olur. Göğüs küçültme, daha çekici görünmek için harika bir yoldur.

Fakat bu işlemin de bazı yan etkileri vardır. Prosedüre geçmeden önce bunları dikkate almak önemlidir. Operasyondan sonra özel destekli sutyen giyilmelidir. Ağır aktivitelerden kaçınmalı ve bir süre göğüslerin üstüne yatılmamalıdır.

Meme Küçültme Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Göğüs küçültme estetiği kapsamında uygulanan farklı ameliyat teknikleri mevcuttur. Bu yöntemlerden hangisinin uygulanacağı ise yapılacak işleme ve hastanın göğüs boyutuna bağlı olarak değişir.

Doktor tarafından gerçekleştirilen muayene ve hasta beklentileri doğrultusunda hangi yöntemin kullanılacağına karar verilir. Genel olarak uygulanan 3 farklı yöntem olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu üç yöntem ise Lejour, Test T izle küçültme, Greft tekniği ile küçültme şeklinde ayrılır.

  • Lejour (Lolipop İzle Meme Küçültme)

    Göğüs küçültme kapsamında en sık uygulanan yöntemlerden birisidir. Lejour aynı zamanda lolipop izle göğüs küçültme olarak da adlandırılıyor. Genel olarak T yöntemi ile benzer bir prensip ile uygulanır. Göğüs altı kısmında L şeklinde bir kesi oluşturulması ile işlem yapılır. Göğüs altı kıvrımında lateral yatay kesi yapılır. Bu sayede de fazla yağ dokusu alınarak göğüslerin daha küçük olması sağlanır.

  • Test T İzle Meme Küçültme

    T yöntemi, daha küçük göğüslere sahip olmak isteyen kadınlar için uygulanabilecek tekniklerden birisidir. Bu yöntemde areola, bir neşter ile kesilir. Yapılan kesim, göğüs altı kıvrımına dik bir şekilde uzanıyor. Yöntemde T şeklinde bir kesi oluşuyor ve yöntemin adı da buradan geliyor. Göğüslerin istenen düzeyde küçülmesi için kesiden sonra doku ve yağ alımı gerçekleştirilir. Ardından ise areola kaldırılır. Son olarak ise doktor tarafından dikme işlemi gerçekleştirilir ve Test T izle meme küçültme uygulaması tamamlanır.

  • Greft Tekniği ile Meme Küçültme

    Göğüslerin küçültülmesinde uygulanan tekniklerden birisi greft tekniğidir. Özellikle yaş nedeni ile meydana gelen sarkmalarda sık tercih edilir. Morbiditesi olan şeker hastaları ve benzeri kişiler için de daha uygundur. Diğer teknikler ile kıyaslandığında daha kısa uygulama süreleri söz konusudur. Meme ucu etrafından dört cm kadar bir kesi açılır ve açılan kesiden yağ dokusu ile meme dokusu alınır. Basit ve hızlı bir yöntemdir.

Meme Küçültme Riski Var Mı?

Bütün operasyonlarda bir risk durumu söz konusudur. Meme küçültme ameliyatında da bu kapsamda risk bulunur ve son derece normaldir. Örneğin operasyon sonrasında süt kanallarında sorun yaşanabilir.

Endikasyonlar da olası riskler arasındadır.  Aynı zamanda meme ucunda duyarsızlık oluşması ihtimali vardır. Ancak genel olarak önemli yan etkiler olmaması sayesinde günümüzde birçok insan tarafından bu operasyon yaptırılıyor.

Meme Küçültme Sonra İz Kalır Mı?

Operasyondan sonra genel olarak görünür bir iz kalmaz. Özellikle meme altından kesi açılması sayesinde oluşan izler görünmeyecektir. İyileşme sürecinde de büyük oranda izler yok olur. Yani göğüs küçültme estetik operasyonu geçiren kişilerin izler konusunda endişe etmesi gerekmez. Aynı zamanda iyileşme sürecinde kullanılan silikon jel ile izlerin daha az görünür olması da sağlanabilir.

Meme Küçültme Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Operasyondan sonra iyileşme belirtileri ilk olarak 2-3 haftanın ardından ortaya çıkar. Operasyon sonrasında hafif ağrılar yaşanması normaldir. Doktorunuz bu süreçte size ilaç verirse kullanarak ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Aynı zamanda göğüsleri rahatsız edecek ve baskı uygulayacak aktivitelerden kaçınmak gerekir. İyileşme sürecinde hem hareketlere dikkat ederek hem de doktorunuz tarafından verilen talimatlara uyarak daha rahat olabilirsiniz.

Meme Küçültme Sonra Çok Ağrı Olur Mu?

Göğüs küçültme ameliyatı her kadının yaptığı yaygın bir ameliyattır. Bununla birlikte, prosedür çok fazla ağrı ve yan etki ile ilişkilendirilmez. Çoğu kadın bu operasyondan sonra hafif ağrılar yaşar. Eğer ağrılar fazla rahatsız edici olursa doktorunuzdan ağrı kesici ilaç talep edebilir veya zaten doktorunuz tarafından verilen bir ilaç varsa kullanabilirsiniz.

Meme Küçültme Kansere Sebep Olur Mu?

Son zamanlardaki trendin bir sonucu olarak göğüs küçültme ameliyatı çok popüler bir prosedür haline geliyor. Ama kansere neden olur mu? Meme küçültme ameliyatının bir yan etkisi olarak kanser potansiyeli yanlış bilinen bir konudur. Bu ameliyatı yaptıran kişilerden ameliyattan kaynaklı bir kanser riski ortaya çıkmaz. Yani güvenilir bir estetik uygulamadır.

Meme Küçültme Ameliyatını SGK karşılar Mı?

Göğüs küçültme ameliyatı insanların estetik kaygılar ve amaçlar doğrultusunda yaptığı bir ameliyattır. Bu nedenle de SGK tarafından karşılanan bir operasyon değildir. Bu operasyonu yaptırmak isteyen kişilerin, ücreti kendileri karşılaması gerekiyor.

Meme Küçültme Fiyatları 2023

Operasyon için farklı fiyatlar söz konusu olabiliyor. Bu kapsamda en önemli etkenlerden bir tanesi hangi göğüs küçültme ameliyatı tekniği ile işlem yapıldığıdır. Aynı zamanda operasyonu yapacak olan hekime ve hastaneye, sağlık merkezine göre de ücretler değişkenlik gösterir.

Hangi yöntemin uygulanacağına karar verilmesi için doktor muayenesi olunmalıdır. Ardından meme küçültme ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alınabilir. Meme küçültme fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.