Ortopedi ve Travmatoloji Nedir?

Ortopedi, kas-iskelet sistemini yeniden hizalamak ve desteklemek için cerrahi aletlerin, atellerin ve alçıların kullanımında uzmanlaşmış cerrahi dalıdır. Travmatoloji, kasların, kemiklerin veya eklemlerin yaralanmaları veya hastalıkları ile ilgilenen tıbbi bir uzmanlık alanıdır. Bu kapsamda ortaya çıkan pek çok sorun için farklı tedavilerin uygulandığı dallardır.

Ortopedi ve Travmatoloji Hastalıkları

Çok sayıda hastalık belirtilen kapsamda incelenir ve tedavi edilir. Ortopedi, iskelet sistemi bozukluklarının tanı ve tedavisine odaklanan tıbbi bir uzmanlık alanıdır. Travmatoloji, travmanın neden olduğu yaralanmalara ve tıbbi durumlara odaklanan tıbbi bir uzmanlık alanıdır.

Artroskopi ve Spor Yaralanmaları (Diz-omuz)

Artoskopik diz ameliyatları ve omuz ameliyatları bu kapsamda gerçekleştirilir. Aynı zamanda diz ve omuzda meydana gelen spor yaralanmaları tedavi edilir. Dizde ön ve arka çapraz bağlar ve dış yan bağ yaralanması, kıkırdak yaralanması, menisektomi gibi birçok problemin tedavisi gerçekleştirilir. Ortopedi ve travmatoloji dallarından birisi olarak omuz çıkığı, subakromiyal, labral yırtık eksizyonu, antroskopik bankart tamiri gibi tedavileri de kapsar.

Omurga Cerrahisi (Spinal cerrahi)

Omurga cerrahisi aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle yapılabilir:

  • Omurga tümörlerini çıkarmak için
  • Omurdaki bir kırığı onarmak için
  • Omurgada yaralanmadan kaynaklanan bir anormalliği düzeltmek için
  • Spinal tenoz, skolyoz, kemik erimesi, omurga çıkıkları, kifoz, omurga yaşlanması, omurga enfeksiyonu, kırık gibi birçok omurga rahatsızlığı ve tedavisi için

Çocuk Ortopedisi ve Travmatolojisi

Pediatrik ortopedi ve travmatoloji, çocuklarda kemik, kas ve eklemlerin incelenmesidir. Çocuklarda kemik kırıkları, kas yaralanmaları ve eklem sorunlarının tedavisine odaklanan tıbbi bir uzmanlık alanıdır. 16 yaş altı çocuklarda doğumsal deformite, gelişimsel bozukluklar, kalça çıkıkları, tümörler, kırıklar ve benzeri hastalıkların hem incelenmesini hem de tedavi edilmesini sağlayan ortopedi dalıdır.

Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi

Ayak ve ayak bileği cerrahisi, çeşitli ayak, ayak bileği ve ilgili problemlerin tedavisi için yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu problemler arasında kemik kırıkları, deformiteler ve enfeksiyonlar yer alır. Ayak ve ayak bileği cerrahisi, ayak ve ayak bileğinin kemiklerine, kaslarına ve tendonlarına odaklanan bir tür ortopedi cerrahisi tipidir.

Ortopedik Onkoloji

Ortopedik onkoloji, kemik, eklem ve yumuşak dokulardan kaynaklanan kanserlerin tanı ve tedavisi ile ilgilenen bir tıp dalıdır. Bu alan aynı zamanda “kemik kanseri” veya “kemikte tümör” olarak da bilinir çünkü genellikle kemikte başlar. Ortopedik onkologlar, bu kanserli hastalara tam bakım sağlamak için radyologlar veya cerrahlar gibi diğer uzmanlarla birlikte çalışabilir.

Omuz ve Dirsek Cerrahisi

Omuz ve dirsek cerrahisi, omuz ve dirsekteki kemik ve diğer dokuları onarmak veya değiştirmek için yapılan cerrahi bir işlemdir. Artrozları, travmaya bağlı hastalıkları, rotator kılıf hastalıkları gibi hastalıklarda açık cerrahi ve artroskopik cerrahi ile tedavi sağlanır.

Artroz-Kireçlenmeler

Kalça ve diz protezleri, yüksek tibial rekonstürüktif kemik ameliyatı, gonartroz tedavisi, protez enfeksiyonu gibi birçok şeyin ameliyatı bu kapsamda gerçekleştirilir. Ortopedi dalında yer alan işlemler arasında yer alır.

Ekstremite Cerrahisi

Ekstremite cerrahisi, cerrahın vücudun ekstremitelerini ameliyat ettiği bir ameliyat türüdür. Ekstremite ameliyatlarının en yaygın türleri ortopedi, plastik ve rekonstrüktif cerrahi, el cerrahisi ve ayak bileği cerrahisidir. Kol ve bacak uzatma, kemik enfeksiyonu gibi birçok durumda gereklidir.

Kalça Kırıkları

Kalça kırığı, kalçanın top ve soket ekleminin kırıldığı bir durumdur. Bir düşme veya başka bir kaza, topun yuvasından çıkmasına neden olduğunda ortaya çıkar. Kalça kırığının en sık görülen semptomu, üst uyluk, kasık ve kalçada ağrıdır. Diğer semptomlar arasında yürümede zorluk, topallama ve oturmaktan veya uzanırken ayağa kalkmada zorluk yer alır.

El ve Üst Ekstremite Cerrahisi

El ve üst ekstremite cerrahisi, el, bilek, dirsek, omuz hastalıkları, yaralanmaları, şekil bozuklukları ve diğer bozuklukların tanı ve tedavisi ile ilgilenen cerrahi bir uzmanlık alanıdır. Ameliyat ayrıca sinirlerdeki veya kan damarlarındaki yaralanmaların yeniden yapılandırılmasını veya onarılmasını da içerebilir.

Üst Ekstremite Cerrahisi

Üst ekstremite, omuz, kol, dirsek ve elinizdeki hareketi kontrol eden tüm kemikler, kaslar, sinirler, tendonlar ve kan damarlarından oluşur. Bu tür ameliyatlar, omuzlarında veya kollarında ağrı veya başka sorunları olan kişilere yardımcı olmak için yapılır. Üst ekstremite cerrahisi, karpal tünel sendromu veya tenisçi dirseği gibi şeylere yardımcı olabilir.

Boyun Fıtığı

Boyun fıtığı, boyun dokularının zayıfladığı bir durumdur. Bu dokulara ligament adı verilir ve boyuna stabilite sağlarlar. Boyun fıtığı, yaralanma, kaza veya yorucu fiziksel aktivite gibi birçok faktörden kaynaklanabilir. Boyun fıtığının belirtileri ağrı, güçsüzlük, sertlik ve başı bükmede veya döndürmede zorluktur.

Skolyoz

Skolyoz, omurganın bir tarafa eğilmesi durumudur. Hafif veya şiddetli olabilir. Skolyoz genellikle çocuklarda teşhis edilir, ancak yetişkinleri de etkileyebilir. Omurganın eğriliği, bir kişinin vücudunun önünden ve arkasından görülebilir. Omurga bir tarafa kıvrılır ve bu da kişinin omuzlarının ve kalçalarının o yöne eğilmesine neden olabilir.

Kifoz

Kifoz, omurganın çok fazla eğrilmesine neden olan tıbbi bir durumdur. Kambur veya kambur olarak da adlandırılır. Kifoz, genetik, yaralanma veya osteoporoz gibi farklı faktörlerden kaynaklanabilir. Ayrıca artrit veya skolyoz gibi diğer durumların bir belirtisi olabilir. Hayatı tehdit edici olmasa da üst vücutta bazı sorunlara neden olabilir, boyun ve omuzlarda ağrılara neden olabilir.

Diz Ağrısı

Diz ağrısı, diz eklemi aşırı kullanıldığında veya yaralandığında ortaya çıkan yaygın bir sorundur. Diz ağrısı, birçok faktörün neden olduğu yaygın bir sağlık sorunudur. Dizdeki ağrıya bir yaralanma, artrit veya diğer sorunlar neden olabilir. Diz ağrısının en yaygın türü, eklemlerin dejeneratif bir durumu olan osteoartrittir. Bu tip artrit genellikle yaşla birlikte gelişir ve eklemde şişme ve sertliğe neden olabilir.

Diz Artroskopisi

Diz artroskopisi, cerrahın diz ekleminin içine bakmasını ve ağrıya neden olabilecek gevşek kıkırdak, kemik veya diğer materyal parçalarını çıkarmasını sağlayan cerrahi bir prosedürdür. Bu prosedür, yırtık menisküs, osteoartrit veya kırık diz kapağı gibi çeşitli durumları teşhis etmek ve tedavi etmek için yapılır.

Omuz Yırtığı

Omuz eklemi inanılmaz bir hareket aralığına izin verir, ancak bu aynı zamanda kolayca yaralanabileceği anlamına da gelir. Omuz yırtıkları ya eklem çevresindeki kaslardaki ya da bağlardaki yırtıklar ya da omuz yuvasının iç kenarını kaplayan bir kıkırdak halkası olan labrumdaki yırtıklar nedeniyle olabilir.

Menisküs Yırtığı

İki tür menisküs yırtığı vardır: travmatik ve travmatik olmayan. Travmatik, diz ekleminde bir yaralanma olduğu ve menisküste yırtılmaya neden olduğu anlamına gelirken, travmatik olmayan, diz ekleminde yaralanma olmadığı, bunun yerine bu kıkırdağa zarar verecek iltihaplanma veya artrit olabileceği anlamına gelir.

Donuk Omuz

Donmuş omuz sendromu, omuz ekleminde ağrı ve sertliğe neden olan bir durumdur. Omuz eklemi çevresindeki dokunun iltihaplanmasından kaynaklanır. Donuk Omuz Sendromu (FS), en sık omuz eklemi olmak üzere kolunuzdaki eklemleri etkileyen, ağrı ve sertliğe neden olan bir durumdur.

FS’nin nedeni farklı olabilir, ancak genellikle yaş, diyabet, obezite, artrit veya spor veya iş aktiviteleri gibi tekrarlayan stres yaralanmaları ile bağlantılıdır. Ortopedi tedavileri kapsamında giderilebilir.

Ortopedi ve Travmatoloji Tedavi Fiyatları 2023

Ortopedi ve travmatoloji tedavi fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.