Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Göz kapağı estetiği, güzellik sektörünün son trendidir. Alt ve üst göz kapaklarını daha güzel hale getirmek için işlem yapılmasını içeren bir tedavidir. Bu estetik uygulama, göz kapaklarının daha iyi görünmesi için yapılan bir işlemdir. Genel olarak, üst ve alt göz kapaklarındaki fazla yağ, kas ve deriyi uzaklaştıran cerrahi bir işlemdir.

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Blefaroplasti sürecinde ilk adım, üst veya alt göz kapağının doğal kıvrımı boyunca bir kesi yapmaktır. Cerrah daha sonra göz kapağı estetiği kapsamında hastanın göz kapaklarının ağırlaşmasına neden olabilecek fazla yağ, kas veya cildi çıkarır. Gerekirse az miktarda fazla deri de alınabilir. Yapılması gerekene bağlı olarak hem üst hem de alt göz kapağına aynı anda yapılabileceği gibi tek göze de yapılabilir.

Göz Kapağı Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

Göz kapağı yaşlanmasının belirtilerini tespit etmek her zaman kolay değildir, ancak ne arayacağınızı biliyorsanız çok fark edilebilirler. Göz çevresindeki cilt, vücuttaki diğer ciltlere göre daha ince ve hassastır, bu da UV ışığı, kirlilik ve sigara gibi çevresel faktörlere karşı daha hassas olduğu anlamına gelir.

Göz kapağı yaşlanmasının birçok farklı belirtisi vardır. Bunlar, göz çevresindeki deride incelme, göz çevresinde koyu halkalar veya gözaltı torbalanmaları, göz çevresinde veya altında kırışıklıklar, göz kapaklarında sarkma (ptozis) ve göz çevresindeki deride elastikiyet kaybıdır.

Göz Kapağı Estetiği Hangi Durumlarda Yapılır?

Blefaroplasti genellikle bir kişinin üst göz kapaklarında deri ve yağ fazlalığı olması durumunda yapılır, bu da gözlerin şişmesine veya gözaltı torbalarının oluşmasına neden olur. Bu, yaş, genetik, kilo alma veya verme, hamilelik ve hatta sadece yüz üstü uyuma gibi çeşitli nedenlerle olabilir. Uygulamanın temel nedeni, göz çevresindeki fazla deri ve yağın alınmasıdır.

Göz Kapak Estetiği Kaç Yaşında Yapılır?

Uygulama, gözün görünümünü iyileştirebilen üst göz kapağındaki yağ ve deriyi çıkarmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Operasyon için genel yaş 35 ve üzeridir. Bir kişinin göz kapağı estetiği geçireceği zaman değişebilir. İşlemi yaptıran kişinin yaşı, işlemi ne zaman yaptıracağını belirleyen faktörlerden biridir. Ameliyat tipik olarak otuzlu yaşların ortalarından sonra yapılır.

Üst Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Üst göz kapağına yapılan estetik uygulama, üst göz kapağını düzeltmek ve kapaktaki fazla deri veya yağı çıkarmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu işlem, aşağıdakiler gibi birçok farklı durumu tedavi etmek için kullanılabilir:

  • Yaşlanmaya bağlı olarak üst göz kapağında deri veya yağ fazlalığı
  • Üst göz kapağında hacim kaybı
  • Yaş veya diğer faktörlere bağlı olarak üst göz kapaklarında sarkma olan üst göz kapağı düşüklüğü
  • Üst göz kapağı şekil bozuklukları

Alt Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Alt göz kapağı, gözün altındaki alanıdır. Bu bölgedeki cilt gevşeyebilir ve sarkabilir, bu da yorgun veya yaşlı bir görünüm oluşturabilir. Alt göz kapağı estetiği, yüzün bu bölgesini geren, sıkılaştıran ve düzelten cerrahi bir işlemdir. Bu prosedür, daha uyanık ve genç görünmenizi sağlayarak görünümünüzü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Operasyon Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herhangi bir tıbbi işleme girmeden önce, devreye girebilecek birçok faktörü göz önünde bulundurmak önemlidir. Bu ameliyata girmeden önce dikkat edilmesi gereken birçok şey vardır. Hastanın yaşını, kilosunu, sağlık durumunu ve diğer faktörleri göz önünde bulundurmak gerekir. Kullanılan ilaçlar hakkında doktora bilgi verilmelidir. Aynı zamanda sigara, alkol gibi maddelerin kullanımı da bir süre öncesinden bırakılmalıdır.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken bazı hususlar şunlardır:

  • Göz kapağında şişlik, morarma, göz kuruluğu ve göz kapaklarında kabuklanma meydana gelebilir.
  • Hastanın görüşü geçici olarak değişebilir.
  • Göz kapakları birbirinden farklı görünecektir.
  • Gözü tahrişten korumak ve iyileşmeye yardımcı olmak için göz bandı gerekebilir.
  • Enfeksiyonu önlemek için ameliyattan sonra birkaç gün antibiyotikli merhem kullanılır.

Etkisi Uzun Süreli Midir?

Pek çok insan blefaroplastinin etkilerinin uzun süreli olup olmadığını merak ediyor. İşlemin etkisinin ne kadar süreceğini belirleyen birçok faktör vardır. Ameliyat tipini, hastanın yaşını ve cilt durumunu dikkate almak önemlidir. Cerrahi işlemin etkileri uzun sürelidir ancak kalıcı değildir. Göz bölgesindeki kaslar kasılmaya ve gevşemeye devam ettikçe etkileri zamanla azalabilir.

Ameliyat Riskli Midir?

Göz kapağı için yapılan estetik operasyonda, diğer tüm operasyonlarda olduğu gibi çeşitli risk durumları söz konusudur. Bulanık görme ve normale göre daha fazla gözyaşı olması göz kapağı estetiği kapsamında ortaya çıkabilen geçici risklerdir. Uyurken gözleri kapatmada güçlük sorunu da yaşanabilir. Bunlar geçicidir. Aynı zamanda nadir de olsa kanama riski vardır.

Ameliyat Sonrası Banyo Yapılabilir Mi?

Operasyon sonrasında banyo yapmak mümkündür. Ancak kişinin bunun için 1 gün beklemesi gerekir. 1 gün beklendikten sonra banyo yapılabilir. Ancak hamam, sauna ve benzeri şeyler için en az 15 gün beklenmelidir.

Göz Kapağı Estetiği Fiyatları 2023

İşlemin fiyatları çeşitli unsurlara göre değişir. Genel olarak sadece alt ya da üst göz kapağı için yapılan işlem ile her iki kapak için işlem yapılması farklı fiyatlara sahiptir. Fiyat bilgisi için işlemin yapılacağı sağlık merkezi ile iletişime geçilebilir. Göz kapağı estetiği fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Sonrasında İz Kalır Mı?

Operasyondan sonraki ilk dönemde bazı izler olması normaldir. Çizgi şeklinde olan bu izler kalıcı değildir. Zaman içerisinde vücudun kendini yenilemeye başlaması ile birlikte bu izler gider.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı İçin En Uygun Yaş Nedir?

Göz kapağı estetiğinden uygun bir yaş belirtmek çok doğru olmaz. Genel olarak 35 yaş ve üzeri kişiler için daha ideal olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü göz kapaklarıyla ilgili estetik sorunlar daha çok bu yaştan sonra yaşanır.

Operasyon Sonrasında İz Kalır Mı?

Operasyondan sonra kalıcı ve görünen bir iz kalmaz. İlk dönemde küçük ve ince izler olmasına karşın zaman içerisinde bu izler gider.

Göz Kapağı Estetiği Sonrasında Banyo Yapılabilir Mi?

Göz kapağı estetiğinden sonra banyo yapma konusunda bir sorun yoktur. Sadece bunun için bir süre beklenmelidir. Genellikle bir gün yeterli olur. Yine de göz kapağı estetiği yapan doktordan bu konuda bilgi alınmalıdır.

Göz Kapağı Estetiğinde Genel Anestezi Mi Uygulanır?

Operasyon hem lokal anestezi hem de genel anestezi altında yapılabilir. Özellikle işlemden endişe duyan ya da korkan kişiler için genel anestezi uygulanması mümkündür. Her iki şekilde de hasta acı ya da ağrı hissetmez.

Göz Kapağı Estetiği Ne Kadar Sürer?

Operasyon için üst göz kapağında ortalama 30 dakika bir süre gerekir. Alt göz kapağı içinse 1 saat ile 1,5 saat arasında bir süre yeterlidir.

Göz Kapağı Estetiğinde Dikişler Ne Kadar Süre Sonra Alınır?

Operasyon sonrasında dikişlerin alınma süresi değişkenlik gösterir. Genel olarak 5 ila 7 gün sonra dikişler alınır. Göz kapağı estetiği sonrası dikişlerin alınma zamanı bu şekildedir.